Sancar: Bakanlık beklentimiz yok

Sancar: Bakanlık beklentimiz yok

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP'nin Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek vermek için bakanlık istediği haberleri hakkında "Bakanlık beklentimiz yok" dedi.

Sancar HDP’ye açılan kapatma davasıyla ilgili kararın seçim sonrasına bırakılması için yeniden başvuru yapacaklarını da söyledi.

Eş Başkan Sancar, “Böyle bir belirsizliğin seçmenlere yaşatılması kabul edilebilir değil, YSK seçim takvimini açıkladıktan sonra hukukçularımızla değerlendireceğiz süreci uzatmadan başvurumuzu yapacağız” diye konuştu.

Fox TV canlı yayınına katılan Sancar, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğu ile görüşme beklentisi hakkında, “Bize şu an ulaşan bir randevu talebi yok. Kılıçdaroğlu geldiğinde somut yol haritası üzerinde konuşacağız. Sonrasında da aday çıkarıp çıkarılmaması yönündeki kararı yetkili organlarımız ve ittifakımızla değerlendireceğiz" dedi.

Eş Başkan Sancar, milletvekilliği seçimlerine ise kendi ittifakları dahilinde gireceklerini belirterek, “Daha önce açıkladığımız gibi parlamento seçimlerine kendi ittifaklarımızla gideceğiz" diye konuştu.

Mithat Sancar, “HDP’ye bakanlık” tartışmaları hakkında ise;  “Böyle bir beklentimiz yok, bu tartışmanın içine çekilmeyi bile geçersiz manevra olarak görüyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi dün, kapatma davasında HDP’nin başvurusu üzerine sözlü savunmasının 11 Mart yerine 14 Nisan’da alınmasına karar vermşti. Mahkeme ayrıca partinin banka hesaplarına konulan Hazine yardımı blokajı kararını da kaldırmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER