İsveç Başbakanı Kristersson: PKK'ye karşı daha sert önlemler alacağız

İsveç Başbakanı Kristersson: PKK'ye karşı daha sert önlemler alacağız

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, PKK’ye karşı daha sert önlemler alınacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İsveç Başbakanı Ulf Kristersson Stockholm'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin başta PKK olmak üzere bu tür örgütlerin faaliyetlerinden çok etkilendiğine işaret eden Kristersson, şunları söyledi:

"İsveç makamları terör için para toplayan PKK'lilere karşı daha sert önlemler alıyor. Daha önceden terör örgütlerinin İsveç'teki finans faaliyetlerini yeterince ciddiye almadık. Şimdi bunu ciddiye alıyoruz. PKK için para toplayan kişilerin çeşitli suç yöntemlerini kullandıklarını ve bunun da terörü finans ettiklerini biliyoruz. Hükümetin organize suçla mücadeleye odaklanması PKK'nin işini zorlaştıracaktır."

Kristersson 9 Mart'ta İsveç meclisinde terörle ilgili yeni bir ceza yasasının oylanacağına işaret ederek, "Bu yasa ile birlikte terör örgütlerine katılmak ve finans sağlamak yasaklanacak. Yasa,1 Haziran'dan itibaren uygulamaya koyulacak" dedi.

Ülkesinin uluslararası terörle mücadele için bu yasaya ihtiyacı olduğunu aktaran Kristersson, "İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki Üçlü Muhtıra terör örgütleriyle beraber mücadele etmeyi gerektiriyor. Bu yasa onu da kapsıyor. Bu yasa ile birlikte NATO konusunda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdiğimize inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2023, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER