Cizre Dengbejler evi Millieğitime tahsis edildi

Cizre Dengbejler evi Güzel sanatlar lisesine tahsis edildi. Karar Cizre halkı tarafından tepkiyle karşılandı.Cizre'de artık bir dengbejevi olmayacak.

Cizre Dengbejler evi Millieğitime tahsis edildi

Cizre Belediyesi kayyımı Nazlı Demir, tarihi Dengbêj Evi’ni Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis etti. Karar Cizre halkı tarafından tepkiyle karşılandı. 

 Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde olan Cizre Belediyesi, Kürtlerin tarihi açısından büyük önem taşıyan dengbêjlik kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla Dağkapı Mahallesi’nde bulunan Mehmet Ağa Kasrı’nı 21 Şubat 2015 tarihinde Dengbêj Evi’ne dönüştürdü. Botan’da dengbêjlerin bir araya geldiği ev, 11 Eylül 2016’da belediyeye kayyım atanmasıyla kamulaştırıldı. Dengbêj Evi, bu kez kayyım Nazlı Demir tarafından Güzel Sanatlar Lisesi’nin kullanımına sunulmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Kayyım Demir’in, Cudi Mahallesi’nde Fatih İlkokulu’nun bulunduğu alanın belediyeye devredilmesi şartıyla tarihi evi tahsis ettiği öğrenildi. 

Tarihi evin tahsisine dair Belediye Meclis aldığı kararda, “Sanat değerlerini uygun ortamda sağlamak” gerekçesinin öne sürülmesi dikkat çekti. 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2023, 15:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alaettin Bağtur
Alaettin Bağtur - 10 ay Önce

Bizleri asimile etme bugün başlamadılar dünde yapıyorlardı bugün de yapıyorlar önemli olan mücadele etmek ve bu asimilasyon politik kararları kabul etmeyip önlerine geçmek

SIRADAKİ HABER