Babacan: Bahçeli Şemdinli’de dolaşsın, Cizre’nin çarşısında yürüsün

Babacan: Bahçeli Şemdinli’de dolaşsın, Cizre’nin çarşısında yürüsün

DEVA Partisi İstanbul Eyüp Sultan ilçe kongresinde konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, son günlerde gündemin başlıca konularından olan Kürt meselesi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek, “Kürt meselesi var mı, yok mu diye papatya falı açmaya gerek yok. Eğer bu ülkede çocukların oynadığı alanlarda, panzerler geziyorsa, bir mesele var burada” dedi.

Liderlerin karşılıklı açıklamalarıyla gündemdeki yerini koruyan tartışmaya dair Ali Babacan da bugün İstanbul’da bir kez konuştu.

“Kürt sorunu yoktur” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de eleştiren ve Şemdinli’de, Cizre’de dolaşmaya davet eden Babacan'ın sözleri özetle şöyle:

“Kürt meselesi var mı, yok mu diye papatya falı açmaya gerek yok. Kürt meselesinin olup olmadığını merak edenler, bu soruyu bu ülkede yaşayan Kürtlere sorabilirler. Krizlerin ortağı Bahçeli ikide bir bu lafı ediyor. Şöyle bir çıksın Şemdinli’de, Bağlar’da dolaşsın, Cizre’nin çarşısında yürüsün. Ondan sonra Ankara’ya gelip ‘Böyle bir sorun yoktur’ diye tekrar etsin de göreyim. Sayın Bahçeli, Türkiye sizin öfke dolu dilinizden bıktı. Bağırıp çağırıp durmanızdan bıktı. Biraz sakin olun ya. Oturduğunuz yerden ahkam kesmekten kolay bir şey yok. Ülkeyi biraz gezin, görün. Merak etmeyin, biz ülkemizi çok seviyoruz. Ülkemizi sizin zihniyetinize bırakacak göz yok bizde. Biz bu ülkeyi sizin nefretinizden korumaya kararlıyız. Biz bu ülkeyi sizin ayrıştırıcı, ötekileştirici dilinizden korumaya kararlıyız.

Erdoğan’ın konuşmalarını hatırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt meselesiyle ilgili yaptığı üç açıklamayı da kürsüden hatırlatan Babacani, Erdoğan’ın 2005’te ve geçtiğimiz temmuz ayında Diyarbakır’da yaptığı konuşmaları izleterek şöyle devam etti:

“’2005’teki sözümün arkasındayım’ diyor. Sadece oradakilerin anlayacağı şekilde, adeta şifreli bir şekilde, eski konuşmasına referans veriyor. Artık kimden korkup çekiniyorsa onu anlamak çok zor değil. Diyarbakır’da, Dicle’nin kenarındaki kuzuyu hatırlıyor. Ankara’da kurdun yanı başında hepsi buharlaşıyor, demiştim. Tam dediğim gibi oldu. Üç gün önce New York’ta ne diyor? Aradan iki ay geçmiş, Dicle’nin kenarındaki kuzuların yanında değil, Ankara’da kurtların yanına gelmiş. ‘Böyle bir sorun yok’ diyor. Durum kurdun yanında farklı, kuzunun yanında farklı. İki ayda yön değiştiriyor. Bu iktidar, Kürt meselesini diriltti. Konunun özü bu. Eğer bu ülkede çocukların oynadığı alanlarda, panzerler geziyorsa, bir mesele var burada. Yoğunlukla Kürt vatandaşlarımızın yaşadığı şehirlerde, belediyelere kayyumlar atanıyorsa, burada bir mesele var. Türkiye’de hala anadili hakkı tartışılıyorsa bir mesele var. Koskoca bir ülkede, yılda ancak birkaç Kürtçe öğretmeni atanıyorsa, kadına karşı şiddetle mücadelede İçişleri Bakanlığı’nın geliştirdiği uygulamada beş yabancı dil varken Türkiye’de en çok konuşulan ikinci dil yoksa ortada bir mesele var. Bu meselenin adı Kürt meselesidir. Kürt meselesinin çözüm adresi meşru demokratik siyasettir. Vatandaşlarımızın analarından emdikleri ak süt kadar helal olan bütün haklarını koşulsuz, pazarlıksız, müzakeresiz derhal tanımak zorundasınız. Tüm ayrımcı uygulamalarla mücadele edeceğiz. Eşit vatandaşlık ilkemizden asla sapmayacağız. Her vatandaşımı birinci sınıftır, başka sınıf yoktur. Ayrıştırıcı zihniyet bu ülkenin beka sorunudur.”

Ne olmuştu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kürt sorununun çözümü için Meclis’te meşru bir organ olarak HDP ile görüşebileceklerini söylemişti.

Bu sözlerin başlattığı tartışmanın ardından bulunduğu New York’ta gazetecilerin konu hakkındaki sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Kürt sorunu diye bir sorun yok. Biz o sorunu çözdük” demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER