Sağlık Bakank Koca'dan Kürtçe açıklaması

Sağlık Bakank Koca'dan Kürtçe  açıklaması

Fahrettin Koca’dan ‘Kürtçe açıklaması’

e- Reçetem sistemine Kürtçe’nin eklenmemesine gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “5 yabancı dilin ilave edilmesi sağlık hizmetlerindeki uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyaçtır” dedi.

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın e-Reçetem sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça olmak üzere beş yeni dil seçeneği eklenmesini duyurmasının ardından Kürtçe dil seçeneği eklenmemesi tepki çekti.

Bakan Koca, e-Reçetem sistemine 5 dilin ilave edilmesine turistler ve yabancı uyruklu hastalar için ihtiyaç duyulduğunu, sisteme vatandaşlık numarasıyla girildiğinde sadece Türkçe hizmet alınabildiğini söyledi.

Açıklamada Kürtçe Yer Almadı

Kürtçe’den bahsetmeyen Koca, gelen tepkilere için “Uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyacın büyük emeklerle çözüme kavuşturulması tartışma konusu edilebilir mi? Maalesef edenler var. Bilmediklerindendir” demekle yetindi.

Tartışmaya Tepki Gösterdi

"Sisteme T.C. Kimlik Numarası ile girildiğinde ek uygulama devre dışı olmakta, sadece Türkçe hizmet alınabilmektedir. Türkiye, sağlık turizminde her duyarlı yurttaşının övünç duyacağı gelişmeler gösteriyor ve potansiyelini harekete geçirecek yatırımlar yapıyor. Yabancı hastalarımızın kendi dillerini konuşan hekimlerimizden hizmet alma imkanı artıyor. Bazı hastalar Türkiye'de muayene olup, ilaçlarını kendi ülkelerinde temin ediyor. e-Reçetem sistemine 5 yabancı dilin ilave edilmesi sağlık hizmetlerindeki uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyaçtır. Uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyacın büyük emeklerle çözüme kavuşturulması tartışma konusu edilebilir mi? Maalesef edenler var. Bilmediklerindendir."

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2023, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER