Lahdo Sağ İdil’de

Lahdo Sağ İdil’de

İdil Haber’in köşe yazarı Lahdo Sağ, Musa Pekiş, Seliba Tutuş, Almanya dan, Pulus Togan İsviçre'den oluşan bir gurup Süryani, İdil’li hem şehirmiz İdil’e gelerek bir dizi temaslarda bulundular.

Lahdo Sağ ve arkadaşları İlçede bulunan STK’larla birlikte, İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Refik Özsoyu makamında ziyaret ederek sohbet ettiler. Sağ, arkadaşları ile birlikte ilçe Kaymakamını ziyaret etiklerini, kaymakam beyin kendilerini sıcak karşıladıklarını belirtirken bu sıcak ilgiden dolayı kendilerinden memnun olduklarını ifade etti.

Almanya’da yaşayan Sağ, Tutuş, Pekiş,Togan arkadaşlar, İdil’i hem şehirlerimiz olduklarını ifade eden Esnaf ve Sanatkar odası Başkanı Nuri Aykan, şu açıklamada bulundu. “İdil’den ayrılıp Avrupa’nın değişik ülkelerine dağılımış olan hem şehirlerimizi memleketleri olan İdil’de onları görmek bizi sevindiriyor. Evimizde, işyerimizde onları ağırlamak bizi mutlu ediyor. Onlar bu kadım toprakların sahipleridir. İlçemizde hala arazileri, tapulu mülkiyetleri var. Yani sosyal, ekonomik hayatımıza hala ortaklar. Bu ortaklığı bozmamak gerekir diye düşünüyorum. İlişkilerimiz devam etsin, onlar Avrupa’dan İdil’e gelsinler, bizi ziyaret etsinler. Biz onları ağırlayalım. İletişimimiz devam etsin. Çünkü onlar bizim hem şehirlerimizdirler. İdil’lidirler. Onları seviyoruz." dediler

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 21:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ilyas Oylu
Ilyas Oylu - 3 ay Önce

Şimdiye kadar İdil Haber’de köşe yazarı olarak tanıdığımız Lahdo Sağ Abemiz bu defa adeta bir Diplomat sıfatıyla Güzelim İdil’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Duvarlar yerine köprüler kurmayı çok iyi bilen ve başaran Lahdo Sağ Abeme; Pulus Togan, Saliba Tutuş ve Musa Pekiş ile yaptıkları bu anlamlı ziyaret: İnşaAllah gelecekte biz diyasporada yaşayan Süryaniler ile İdil’de yasayan halk arasında güzel bir diyaloğa ve ziyaretlere vesile olur. Herkese saygı ve selamlarımla…

Hikmet. Sag
Hikmet. Sag - 3 ay Önce

Bencede. iLeriye. YöneLik. GüzeL. UgrasLar. Tabiki. Burda Halkimizin. Katkilari sart Desdekleri. Daha. Duyarli. OLmasi. Lazim. Idildeki. Yüksek. Makam. Yetkililerinne. Tesekurler. Ve. Saygilar. Ayriyeten. Idil. Habere. SeLamLar

Şükrü Külen İsviçre
Şükrü Külen İsviçre - 3 ay Önce

Onları ve tüm İdil'lileri bizde seviyoruz, memlekette hoş koku sardılar ve inanırım bereket getirdiler...
Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Ali AYGÜL
Ali AYGÜL - 2 ay Önce

"Lahdo Sağ ve Arkadaşları İdil'de" yazısı bence çok güzel bir yazı. Bu çalışmaları önemli buluyorum ve katkıda bulunanları takdir ediyorum.
Azech'ten ayrılarak yurt dışında ikâmet eden yurttaşlarımızın İdil'de buluşmaları, Meryem Ana Kilisesi ve Misafirhanesi ile Azech sorunlarını birlikte çözmek için dayanışma içinde olmalarını okuyunca çok sevindim ve mutlu oldum. Azech'ten ayrılan yurt dışındaki ve yurt içindeki tüm Azechlilerin bu dayanışmaya mutlaka manevi ve maddi katkıda mutlaka bulunmalarını içtenlikle diliyorum.
Bu çalışmayı başlatan Lahdo Sağ ve arkadaşlarına da çok çok teşekkür ediyorum.
İdil'den ayrılanların Yaz Mevsiminde her yıl bir hafta gençleriyle birlikte buluşmaları hatta Azech Haftası ya da Azech Festivali şeklinde bir düzenleme yapmaları bu duyarlı çalışmanın sürdürülebilir olmasını sağlamış olacaktır. Örneğin biz de yıllardır Tunceli'de her yıl Temmuz'un son haftasında düzenlediğimiz Dêrsim Festivalinde buluşarak çeşitli etkinliklere katılıyoruz. Özellikle Tunceli dışında ikâmet eden gençlerimiz bu festivale ve düzenlenen etkinliklere katılıyorlar. Böylece hem tanışıyorlar hem de birlikte dayanışma gücünün tadını çıkarıyorlar.
Sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle başarılı olmanızı gönülden diliyorum.

SIRADAKİ HABER