Almanya'da döner krizi... Yasaklanacakmı?

Almanya'da döner krizi... Yasaklanacakmı?

Almanya'da çok sevilen hatta zam yapılınca Almanların isyan ettiği dönerin yasaklanma ihtimali krize neden oldu. Neredeyse Almanların milli yemeği haline gelen dönerin popülaritesi artınca aşırı sağ rahatsız oldu. Yabancı karşıtı AfD Partisi (Almanya için Alternatif) Berlinli üst düzey politikacısı Alexander Jungbluth, Türk dönerine yasak istedi.

Kirchheimboleden'deki bir toplantıya katılan Jungbluth, döner ya da nargile yerine Avrupa kültürünü yansıtan ürünlerin olması gerektiğini söyledi:

''Her yerde döner ya da nargile bar görmek istemiyoruz. Almanya'da Alman, İtalya'da İtalyan; Fransa'da Fransız kültürünü yansıtan yemekleri görmek istiyoruz. Şu anda Avrupa'da olan sadece belirli bir ürünün her yeri işgal etmesi.''

AfD'li politikacının bu sözleri büyük alkış aldı.

Jungbluth, toplumsal çeşitliliğinin böyle olmayacağını, tek bir ürünün her yeri işgal etmesi ile çeşitlilik sağlanamayacağını savundu.

TÜRKLER VE ALMANLAR TEPKİLİ

Bu sözlere Türkler ve Almanların bir çoğu tepki gösteriyor. Şu anda Almanya'da isteyenin döner, isteyenin pizza ya da Asya yemekleri tüketme lüksü yaşadığına değinilirken, mono-kültür ile çeşitlilik sağlanamayacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2023, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER