Türkan Elçi CHP'ye katıldı...Tepkiler Neden?

Türkan Elçi CHP'ye katıldı...Tepkiler Neden?

2015 yılında öldürülen eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, CHP'ye katıldı ve Diyarbakır 1. sıradan milletvekili aday gösterileceği konuşuluyor. Elçi, KESK ve Van Barosu’nda Mavi Karga kitabı için imza günü ve söyleşi programına katıldı. CHP’ye katıldığı için kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt veren Elçi, şunları kaydetti:

Kimse demez ki bu kadının da bir bildiği var

- Kimse demez ki bu kadının da bir bildiği vardır. Tahir’in yaklaştığı nokta, zaman, dönem onun travması, onun psikolojisi, onun durumu benimkiyle aynı mıdır? Benim çektiğim 8 yıllık acı eğer o size inandırıcı gelmiyorsa size sahte geliyorsa o sizin bileceğiniz iştir.

- Toplum açısından söylüyorum. Neden sadece bir kadının eşine göre değerlendiriyorsunuz? Bir kadının belli bir mücadelesi hakkı yok mudur?

İngiltere'de ve İstanbul'da bile kalamadım

- 8 yıl sürede bir şey yapmadım mı, toplumun çok mu uzağında kopuk kaldım? 2-3 ay İngiltere'ye gittim, kalamadım. Kendi konforumu düşünen biri olsaydım benim ne işim vardı travma yaşadığım şehre geri geleyim. İstanbul’da bile kalamadım 4 yıl sonra tekrar Diyarbakır’a döndüm. Sizce travma yaşadığım şehre dönmek çok mu kolay bir şey zannediyorsunuz.

Sanki sadece parti rozeti için katıldım

- Neden yüzeysel bakıyoruz? Bu kadının da kendine göre vardır bir bildiği, ben herhangi bir partiye gittiğimde neden böyle düşünülebilir, bütün yaşadığım acıları, mücadelemi, toplumun çektiklerini bir yere bırakacağım ve ben sadece bir parti rozeti için peşlerine takılmışım havası verildi.

2018'de teklif ettiler kabul etmedim

- Benim milletvekilliğine hiçbir şekilde ihtiyacım olmadı. 4 aydır bu adamlar benimle iletişime geçmiş durumdalar. İkna etmeye çalışıyorlar. 2018’de bana yine teklif getirdiler ben kabul etmedim. Bu defa toplum bir yere doğru gidiyor, değiştirebilirsek, elimizi taşın altına koyarsak biz ne yapabiliriz ben bu mecburiyetten girdim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER