Şırnak’ta müdür krizi devam ediyor

Şırnak’ta müdür krizi devam ediyor

Şırnak İl Sağlık Müdürü Osman Özdemir gönderildikten sonra Şimdi de Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Mirza Tetik'in görevine son verildi. Müdürlerin görevlerine son verilmesinin nedenlerin arasında Şırnak il merkezli olmadığı gibi, AK Parti siyasetçilerinin dediklerini yapmadığından dolayı gönderildiği idea ediliyor. Bu durum küçük kavgalarla başlarken, büyürken görevlerinden almalarına neden olduğu dile getirildi. Müdür değiştirme durumu vatandaşlar arasında huzursuzluk yaratırken, ilçelerden müdür olabilecek kişilerin bulunmasına rağmen engellendiği belirtildi.

Şırnak’ta İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve gelen yöneticiler görevinden ayrılıyor. Kentte, 2016 Şırnak olaylarından bu yana 6 kez İl Milli Eğitim Müdürü değişti. Henüz 8 ay önce koltuğa gelen Şırnak Milli Eğitim Müdürü Mirza Tetik birkaç gün önce görev iadesi yaptı. Tetik’in yerine Mirza Çayım göreve geldi. BirGün’e konuşan CHP Şırnak Merkez İlçe Başkanı Osman Yeren, kentte görevden alınan İl Milli Eğitim Müdürlerinin sorumlusunun AKP yönetimi olduğunu söyledi.

Osman Yeren, “2016 yılında Nurettin Yılmaz görevdeydi. Daha sonra Nazan Şener kadrolu olarak göreve geldi. Daha sonra 2 kişi daha geldi ama vekâleten göreve geldiler. Ahmet Özdemir, Mehmet Tatar… Mehmet Tatar 2 ay görevde kaldı. Daha sonra Mirza Tetik göreve geldi ve birkaç gün önce de Tetik yerine Mirza Çazım göreve geldi. Geldikleri gibi gidiyorlar. Bu denli müdür değişiyorsa eğitim sisteminin de sağlam kalmasını bekleyemeyiz. Sürekli arayış içindeler. Gelen kişi de AKP yönetimine yakın bir isim. Bu durumun liyakatle alakası yok. Bu şekilde Şırnak’a zarar veriyorlar” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e de seslenen Yeren özetle şu soruları yöneltti: “Bu durum Şırnak’ın hangi eğitim sistemine göre dizayn ediyor? Kısa süre görev yapıp sonra görevden alınmalarının nedeni nedir?”

2016’dan bu yana Şırnak’a atanan İl Milli Eğitim Müdürlerinin isimleri şunlar:

• Nurettin Yılmaz
• Nazan Şener

• Ahmet Özdemir
• Mehmet Tatar
• Mirza Tetik
• Mirza Çazım

***

3 kez sağlık müdürü değişti

Öte yandan 2018 genel seçimlerinden bu yana 3 kez il sağlık müdürü değişti. Görevden alınan ya da istifa eden il sağlık müdürlerinin de isimleri şöyle:

• Uzm. Dr. Nedim Uzun
• Uzm. Dr. İsmail Başıbüyük
• Dr. Osman Özdemir

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2023, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER