Irkçı saldırı Şırnak'ta protesto edildi

Irkçı saldırı Şırnak'ta protesto edildi

Afyon ve Konya'da gerçekleşen ırkçı saldırılar Şırnak'ta yapılan açıklamalarla protesto edildi. 

Afyon'da mevsimlik tarım işçilerine yönelik saldırı ve Konya'nın Meram ilçesine bağlı Çarıklar Mahallesi'nde Diyarbakırlı aileye yapılan ırkçı saldırı Şırnak'ta protesto edildi. Kent merkezine bağlı Balveren beldesinde yapılan açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve çok sayıda partili katıldı. Parti binası önünde yapılan açıklamada konuşan Balveren Belde Belediye Eşbaşkanı Zahide Erk, mevsimlik tarım işçileri ve Kürtlere yapılan saldırıların ilk olmadığına vurgu yaptı. Erk, saldırıları kınayarak, "Bütün bu saldırıların sorumlusu AKP-MHP iktidarıdır. Daha büyük olayların yaşanmaması için iktidar, kutuplaştırıcı dile bir an önce son vermelidir" dedi. 

CİZRE 

Cizre ilçesinde de HDP'liler parti binası önünde yaptıkları açıklamayla saldırıları protesto etti. Açıklamada konuşan HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, "AKP-MHP faşist bloğunun partimiz ve Kürt halkı özelinde kullandığı kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı ve nefret dili sebebiyle Kürtler ülkenin birçok yerinde ırkçı ve nefret saldırılarına maruz kalmaktadır" dedi. İzmir'de Deniz Poyraz'ın katledilmesini hatırlatan Kaçmaz, "Deniz Poyraz yoldaşımız iktidarın politikaları sonucu ortaya çıkan paramiliter güçler tarafından katledildi. Son günlerde yine Kürtlere karşı ırkçı politikalar devreye konulmuş durumda. Bu saldırılar asla sonuç alamayacaktır" ifadelerini kullandı. 

Kaçmaz, saldırganlara uygulanan "cezasızlık" politikasına işaret ederek, "Bu politika saldırganları cesaretlendiriyor. Bu politikalara karşı el ele ve omuz omuza mücadele edersek bu ırkçı saldırıların sonunu getirebiliriz. Bu sebeplerle herkesi bu faşist politikalara karşı HDP ve Kürt halkıyla mücadele etmeye davet ediyoruz" diye kaydetti.

SİLOPİ

HDP Silopi İlçe Örgütü de parti binası önünde açıklama yaptı. Irkçı saldırıların adli vaka olmadığına işaret HDP Silopi İlçe Eşbaşkanı Kadir Konur, Afyon, Ankara ve Konya'da yapılan saldırıların organize saldırılar olduğunu ifade etti. Konur sözlerini şöyle tamamladı:"Bu yapılanlar faşizm ile ancak izah edilebilir. Kürtler olarak tüm etnik ve dini kimliklere saygılı olan bir halkız. Kürtler vardır, hiç kimse Kürtleri inkar edemez. İnsanım diyen herkes bu saldırılara karşı çıkmalıdır." 

Eylem, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganıyla son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER