Erdoğan Diyarbakır’da konuştu: Çözüm sürecini biz bitirmedik

Erdoğan, "Biz çözüm sürecini niye başlattık? Anneler ağlamasın dedik. Biz sonlandırmadık, HDP'nin gizli gündemi sonlandırdı. Samimiyetle başlattığımız süreci bunlar istismar etti" dedi.

Erdoğan Diyarbakır’da konuştu: Çözüm sürecini biz bitirmedik

Yoğun güvenlik önlemleri altında Diyarbakır'da toplu açılış töreni gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma Namazı'nı Kurşunlu Camisi'nde kıldı, HDP önünde eylem yapan ailelerle görüştü. Konuşmasında çözüm sürecine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz çözüm sürecini niye başlattık? Anneler ağlamasın dedik. Biz sonlandırmadık, HDP'nin gizli gündemi sonlandırdı samimiyetle başlattığımız süreci bunlar istismar etti" düşüncesini dile getirdi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sizler Kurşunlu Camii’nin tahrip edenleri de ona sahip çıkanları da gayet iyi biliyorsunuz. Sizler buraya gelmeden önce ziyaret ettiğimiz Diyarbakır Anneleri’nin yüreklerini kimlerin yaktığını da gayet iyi biliyorsunuz. Sizler başkalarının evlatlarını dağa, ölüme gönderenlerin kendi evlatlarını yurt dışında nasıl ihtimamla büyüttüklerini yaşattıklarını da gayet iyi biliyorsunuz. Bir zamanlar Türkiye’nin ilk 5 sanayi kentinden biri Diyarbakır’dı. Daha sonra bir karabasan gibi bölgenin ve özellikle Kürt kardeşlerimin üzerine terör felaketi çöktü.

‘HÜKÜMETE GELİNCE İLK İŞ OLARAK OHAL’İ KALDIRDIK’

Türkiye’nin diğer şehirleri gelişip serpilirken terör Diyarbakır’ı sefalete, yoksulluğa, işsizliğe mahkûm etti. Edipleri, şairleri, alimleri, tarihi eserleri, surlarıyla meşhur güzelim Diyarbakır’ı perişan ettiler. AK Parti’yi kurduğumuzda buraya geldik ve iktidara gelirsek bizden ne istiyorsunuz diye sorduk. Bize verilen cevap OHAL’i kaldırın yeterdi. Hükümete gelince ilk iş olarak OHAL’i kaldırdık.

‘SAMİMİYETLE BAŞLATTIĞIMIZ BİR SÜRECİ PROVOKE ETTİLER’

Bu istismarcılar sürekli Kobani diyorlar ya. Oraya gidin bakalım Kürt kardeşlerimize neler çektiriyorlar. Çocukları silah altına alıyorlar, 13 yaşındaki Kürt kızlarımızı dağa kaçıranlar bunlar değil mi? Bunlar hangi namustan bahsediyorlar? Bunlarda ne edep ne namus var. Bunlar kirli. Her türlü riski göze alarak başlattığımız çözüm sürecini sizler biliyorsunuz. Yeter ki anneler ağlamasın, akan kan dursun, her meşrepten her inançtan insan kardeş olsun dedik. Samimiyetle başlattığımız bir süreci provoke ettiler. Zehirledir. Bu tuzağa düşmediğiniz için her birinize saygılarımı sunuyorum.

‘ŞİMDİ CHP, HDP, İYİ PARTİ BERABER YÜRÜYORLAR MI?’

Bunlar, unutmayın Kürt düşmanı. Çünkü bunlar insanlık düşmanı. Bunlar coğrafyamızın, medeniyetin düşmanı. Bunların olduğu yerde vicdan, örf kalmaz. Bunlar 1940'lı yıllardaki tak parti yönetimindeki CHP zihniyetinin günümüzdeki versiyonudur. Bu ülkedeki tüm büyük günahların anası olan CHP ile yol yürümek de zaten ancak bunlara yakışırdı.

Şimdi CHP, HDP, İyi Parti beraber yürüyorlar mı? Al birini vur öbürüne. Bunların birbirinden hiç farkı yok. HDP'nin İstanbul ve diğer şehirlerde CHP'ye verdiği destek bu ideolojik akrabalıktır.

Evet çözüm sürecini biz başlattık ama sonlandıran biz olmadık. Bunların gizli gündemleri, art niyetleri sonlandırdı. Hiçbir zaman meşru, demokratik, hukuk düzeninde siyaset yapmayı düşünmediler. Diyarbakır'ı, Sur'u köstebekler gibi kazananlara 'siz ne yapıyorsunuz' demediler. Allah için söyler misiniz dünyada hangi devlet, demokrasi, adalet, vicdan bunlara müsaade eder. Dayatma, terör bunların ruhuna işlemiş. Ne diyorlar, 'Bizim PKK ile ilişkimiz yok' diyorlar. Bunların işi gücü yalan. Yanındaki ortağı CHP, onun da işi gücü yalan. Akşam yalan, sabah yalan. Yalandan mağduriyet, dışlanmışlık edebiyatı yapıyorlar.

“CEZAEVİ KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK”

Diyarbakır’da yapımı tamamlanan projeleri anlatan Erdoğan şu müjdeleri verdi:

“Diyarbakır Cezaevi'ni boşaltıyor ve kültür merkezi olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz. Diyarbakır'ın hafızasındaki bir kötü anıyı ortadan kaldırmış oluyoruz. Şehrimize hayırlı olsun.

 “Bu ülkeyi birlikte bu günlere getirdik. İnşallah yine 2023 vizyonuna kavuşturacağız. Türkiye tarihinin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini bizimle birlikte kavuşmuştur. Diyarbakır'a son 10 yılda 46 trilyon destek sağlanmıştır.

Şehir hastanesi müjdesi

Şimdi sizlere bir müjde. Diyarbakır 1000 yataklı Kayapınar Şehir İhalesi'nin yapımını 19 Temmuz'da gerçekleştiriyoruz. TOKİ vasıtasıyla Diyarbakır'da konut projesini hayata geçirdik. Gelecek nesillere miras bırakacağımız millet bahçelerinden Diyarbakır'da 6 adet projemiz var. Terör nedeniyle büyük zarar gören Sur ilçemizi, suriçini adeta baştan aşağı yeniledik, yaptık, yapıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER