Diyarbakır'dan 'Silahlar susun ' çağrısı

Diyarbakır'dan 'Silahlar susun ' çağrısı

Diyarbakır’da bir araya gelen Sivil Toplum Örgütleri, Kürt sorununun çözümüne dair 24 Şubat’ta "Kürt meselesinde çözüm için sivil toplum buluşması" toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantının sonuç bildirgesi bugün Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda açıklandı.

STK'lar adına sonuç bildirgesini Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Elif Turan okudu.

Turan, uzun yıllardır bölgede faaliyet yürüten ve Kürt meselesinin çözümsüzlüğünün yarattığı tahribat ve sonuçları yakından gözlemleyen sivil toplum, meslek ve iş örgütlerinin temsilcilerinin bir araya gelerek demokratik ve barışçıl çözüme dair neler yapılabileceğini değerlendirildiğini aktardı.

Kürt meselesinin, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana var olan ve son kırk yılı çatışmalarla geçen tarihi, toplumsal ve siyasal bir mesele olduğunu, meseleye “güvenlikçi politikalarla” yaklaşılmasının doğru olmadığı ve şiddetin de bir çözüm yöntemi olmadığının bir kez daha öne çıktığını dile getiren Turan, güvenlikçi yaklaşımın, konunun uzun bir zamandır konuşulamamasına ve adeta yokmuş gibi davranılmasına  neden olduğu, seçim stratejileri ile yalnızca seçim dönemlerinde konunun gündeme getirilmesini eleştirdi.

Turan, Türkiye’de yaşanan bir çok sorunun kaynağında Kürt sorununun çözülmemesi olduğu vurgulayarak, “silahların susturulması” ve yeniden “sivil bir anayasanın yazılmasını talep ettiklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2024, 20:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER