Buldan, Sancar kongrede aday olmayacaklarını belirtiler

Buldan, Sancar kongrede aday olmayacaklarını belirtiler
 

Pervin Buldan ve Mithat Sancar'dan kongre kararı: Aday olmayacağız

HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, "Kongrede yeni bir görev almama kararı aldık. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP'nin önümüzdeki aylarda düzenlenecek kongresinde yeniden aday olmayacaklarını duyurdular.

Kongreye kadar devam edecek süreçte düzenlenecek toplantı ve konferanslarda seçim başarısızlığının hesabını vermek ve partiyi kongreye taşımak durumunda olduklarını vurgulayan Buldan ve Sancar, görevi kongrede devredeceklerini söyledi.

"KAMPANYA SÜRECİNİ ÇOK İYİ YÖNETEMEDİĞİMİZ TESPİT ETTİK"

Buldan ve Sancar programdaki ifadeleri HDP'nin resmi Twitter hesabından paylaşıldı.

Buldan'ın ifadeleri şöyle:

"Hedefimize ulaşamadık, bunu çok açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. Bu tabii ki bir özeleştiri konusudur. Kampanya sürecini çok iyi yönetemediğimizi tespit ettik. Bizim dışımızdaki çevrelere gidemedik, büyüyemedik. Farklı kesimleri içimize alma konusunda eksiklik yaşadık. Örneğin Ermeni, Ezidi, engelli temsiliyetinin olmaması önemli eksikliklerdir.

Bu aşamada hesap verme gibi bir sorumluluğumuz var. Bırakıp gitmek yok, önce hesap vereceğiz. Halkımıza, tabanımıza, kadınlara hesap vereceğiz. En önemli mesele budur bence

"KARAR MEKANİZMASINDA GÖREV ALMAYACAĞIM"

Seçimin ertesi günü yaptığımız açıklamayla partiyi kongreye götüreceğimizi ilan ettik. Hedeflerimiz gerçekleşmediği için kurullarımızla yaptığımız toplantılardan sonra partimiz kongreye gidecektir. Bu mücadelenin her aşamasında üzerime düşen ne görev varsa yapmaya hazırım, ancak bütün eleştirileri göz önünde bulundurarak bu kongrede eş genel başkanlık görevini başka bir arkadaşıma vermekten büyük bir onur duyarım. Kongre sürecinde herhangi bir karar mekanizmasında da yer almayacağım."

"MİTHAT SANCAR: İSTEDİĞİMİZ OY ORANINA ULAŞAMADIK"

Mithat Sancar ise "Yeşil Sol Parti olarak istediğimiz oy oranlarına ulaşamadık. Bu açıdan kendimizi başarısız sayıyoruz ancak bir yenilgi söz konusu değil. Demokratik siyaseti tasfiye etmek için her şeyi yaptılar. Seçime girebilmemiz bile başlı başına önemli bir durumdur. Bunu kırdık, seçime girdik" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2023, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER