YSK açıkladı Şırnak'ın milletvekilli sayısı kaç oldu

YSK açıkladı Şırnak'ın milletvekilli sayısı kaç oldu

YSK, illerin milletvekili sayısını açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu, illerin çıkaracağı milletvekili sayısı ve seçim çevrelerine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, sayıların Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı'nın 2022 yılı nüfus bilgileri esas alınarak hesaplandığı belirtildi.

Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kendilerine iletilen son nüfus bilgileri ışığında, 2023 seçimlerinde illerin çıkaracağı milletvekili sayısı ile seçim çevrelerine ilişkin kararını açıkladı.

hangi-il-kac-milletvekili-cikaracak.jpg

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı'nın ilan ettiği 31 Aralık 2022 yılı nüfus bilgilerinin dikkate alındığı belirtilen karara göre, 18'den fazla milletvekili çıkaracak iller İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa olarak kesinleştirildi. İstanbul'un 98 milletvekili ile 3, Ankara'nın 36 milletvekili ile 3, İzmir'in 28 milletvekili ile 2 ve Bursa'nın da 20 milletvekili ile 2 seçim çevresine bölündüğü açıklandı. 81 ildeki toplam Milletvekili sayısı 600 olarak yeniden açıklanırken, deprem bölgesindeki illerin milletvekili sayılarının değişmediği de görüldü.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2023, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER