Şırnak’ta serin yaylalara gelerek yaz mevsiminin bunaltıcı sıcağından kaçan göçerler, şimdi ise kış aylarının başlaması ile birlikte çıktıkları zorlu ve yorucu dönüş yolculuklarına devam ediyorlar.

Civar illerden Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki 2 bin 625 rakımlı Faraşin, Kahnicemet, Hale ve Meydan yaylalarında altı ay konaklayan göçerler kış aylarının başlaması ile birlikte binlerce kuzu ve koyun ile birlikte memleketlerine doğru yola koyulmaya başladılar. Faraşinden dönen binlerce kuzu ve koyun gece geç saatlerinde Cizre ilçe merkezinden geçip Nusaybin, Midyat ve İdil tarafına gittiler.

Beytüşşebap’taki Faraşin Yaylasından Nusaybin’e gideceklerini ifade eden Nuri Baykara, “iki aydan beri yollardayız. Havalar soğuduğu için memleketimize dönüyoruz. On gün sonra evlerimizde olacağız. “dedi.

35 gün önce Faraşinden yola çıktık ve İdil’e gideceklerini ifade eden Aydın Baykara ise “Normalde kırsaldan gidiyoruz ancak Cizre’ye gelince mecburen karayolundan gitmek zorunda kalıyoruz. Ama bu zorlu yolculuğumuz iki gün sonra İdil’e varmamız ile birlikte son bulacak.” Dedi.Yaklaşık altı ay konakladıkları Faraşin yaylasından döndüklerini ifade eden Abdullah Bayar İse Midyat’a gitmek için iki aydan bu yana yollardayız. Ekmek parası için işimizi yapmak zorundayız. Bizden önce dedelerimiz babalarımız bu mesleği yapıyordu şimdi ise biz yapmaya devam ediyoruz.