George Aslan Mecliste Süryanice konuştu İyi parti kabul etmedi

George Aslan Mecliste Süryanice konuştu İyi parti kabul etmedi

Meclis'te DEM ve İYİ partililer arasında 'Süryanice' gerilimi

DEM Partili George Aslan, Noel’i Süryanice kutladı, İYİ Partililer tepki gösterdi. Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, "Dünyanın hiçbir dili, hiçbir inancı beni rahatsız etmez" dedi.

Aslan'ın Süryanice konuşmasına müdahale etmemesine tepki gösteren katip üye İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, "Sen Meclisi kendi başına yönet" diyerek Divandan ayrıldı.

DEM Parti Milletvekili George Aslan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayı, Noel’i Süryanice kutlayarak bitirdi.

Aslan, Süryanice olarak “Başta Türkiye’de yaşayan Rum, Ermeni ve Asuri Süryani yurttaşlarımız olmak üzere, tüm Hıristiyanların Noel Bayramı’nı kutluyorum. Yeni yılın ülkemize ve tüm dünyaya barış ve sevgi getirmesini temenni ediyorum. Bu vesileyle, tüm milletvekillerinin yeni yılını kutluyorum” deyince İYİ Parti sıralarından itiraz geldi.

İyi Partililerden itiraz: Evinde konuş, babanın çiftliğinde konuş

İYİ Parti Milletvekili Ayyüce Türkeş, “reddediyoruz, herkes Türkçe konuşacak”, İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan, “Evinde gidip konuşsun, sokakta tamam ama burası Türkiye Büyük Millet Meclisi”, “Türkçe konuşmak zorundasın; babanızın çiftliği değil. Babanın çiftliğinde konuş, burada değil, hadi” diye bağırdı.

"Bakara'ya biriniz 'Türkçesi ne' demediniz"

DEM Parti ve İYİ Parti milletvekilleri arasında tansiyon yükselince söz alan Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, “Hatip Türkçesini önceden söyleyerek kendi dilinde de Noel kutlaması yapmak istiyorum dedi. Ben burada Bakara’dan ayet okudum, biriniz dediniz mi “Türkçesi ne?” O da kendi dilinde halkını selamladı. Tahammül biraz” diye konuştu.

"Ayetle mukayese etmek doğru olmadı"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Ülkenin ve TBMM’nin resmi dili Türkçe. Başka dilde konuşma yapmak Anayasa’ya aykırı. İktidar anayasayı çiğnediği zaman nasıl eleştiriyorsak aynı çelişkiye düşmemek lazım. Bunun amacının da ideolojik olduğu ortada. Kürtçe konuşulmasının ayetle mukayese edilmesi doğru olmadı. Kuran’dan değil İncil’den pasaj okunsa biz ona itiraz etmeyiz. Çünkü o kutsal kitaptan alıntıdır” dedi.

Beştaş: Meclis’ten dışarı ırkçılık fışkırıyor

Tartışmaya dair söz alan grup başkanvekillerinden DEM Partili Meral Danış Beştaş, “Burası halktan çok daha geri. Buradan dışarıya gericilik, ırkçılık fışkırıyor. İnciniyoruz. Anadilimizi üç cümle söylediğimiz için burada hakaretlere varan tartışmalar sadece bizi değil halkı da incitiyor, geriyor ve tepkiye yol açıyor” diye konuştu.

"Her dil kutsal ama burada Türkçe konuşmak zorundayız"

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu da, “Her dilin kutsal olduğunu belirtti ve “Resmi dilimiz Türkçedir. Burada hep beraber Türkçe konuşmak zorundayız” dedi.

Önder: Boynumu vursanız müdahale etmem

Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, tartışmalar üzerine “Ben, boynumu vursanız bir insanın rüyasını gördüğü, ninnisini dinlediği ana diline burada müdahale etmem, haya ederim” dedi.

"Allah’ın selamına saygı göstereceğiz, saygı göstermiyorsak tahammül edeceğiz"

Konuya dair bir anısını da aktaran Önder, “Ben bir Kürt ilinde doğmuş bir Türk ana babanın çocuğuyum. Siz burada diyordunuz ya ‘Ne diyor, bize sövüyor mu acaba?’ İşte, Kürt'ün evladı birinci sınıfa başladığında, öğretmeni konuştuğunda, siz Sayın George Aslan’ın konuşmasından ne anladıysanız, siz Kürtçe konuşan diğer vekillerin konuşmasından ne anladıysanız, bir ilkokul çocuğu da okuma evrenine ilk adım attığında sizin anladığınız kadarını anlıyor. Bir selam, Allah’ın selamına da saygı göstereceğiz. Dünyanın hiçbir dili, hiçbir inancı beni rahatsız etmez. Eğer o saygı içimizden gelmiyorsa da tahammül edeceğiz” diye konuştu.

"Sen Meclis'i kendi başına yönet"

Tartışmalar üzerine Meclis Başkanvekili Önder, oturuma ara verdi.

Aranın ardından milletvekillerine hitap eden Önder, yaşanan tartışmanın bitirilmesi gerektiğini dile getirerek, "Boynumu vursanız, bir insanın rüyasını gördüğü, ninnisini dinlediği ana diline burada müdahale etmem, haya ederim. 'Ne diyor? Bize sövüyor mu acaba?' diyorsunuz. İşte Kürt'ün evladı birinci sınıfa başladığında öğretmeni konuştuğunda, siz Sayın George Aslan'ın konuşmasından ne anladıysanız, Kürtçe konuşan vekillerin konuşmasından ne anladıysanız, sizin anladığınız kadarını anlıyor" diye konuştu.

Önder'in sözlerine bazı İYİ Parti milletvekilleri tepki gösterdi. Bu sırada Başkanlık Divanında bulunan katip üye İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, "Sen Meclis'i kendi başına yönet" diyerek, Divandan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2023, 23:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER