Göçmen teknesi battı 61 kişi kayıp

Göçmen teknesi battı 61 kişi kayıp

Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) Libya Ofisi, Zuwara kenti açıklarında bir göçmen teknesinin battığını ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 61 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Libya açıklarında yaklaşık 86 düzensiz göçmenin bulunduğu teknenin alabora olması sonucu 61 kişi Akdeniz'in sularında kaybolurken, 25 kişi sağ kurtarıldı.

Libya'da düzensiz göçmenleri taşıyan bir tekne daha sulara gömüldü. Ülkelerinden daha iyi şartların olduğu ülkelere göç etme umuduyla yola çıkan yaklaşık 86 göçmenin bulunduğu tekne, Libya'nın Zuwara şehrinden ayrıldıktan sonra dev dalgalar nedeniyle alabora oldu. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan açıklamada, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenlerden 61'inin Akdeniz sularında kaybolduğu, 25 göçmenin ise sağ kurtarıldığı belirtildi. Teknedeki göçmenlerin çoğunun Nijerya, Gambiya ve diğer Afrika ülkelerinden olduğunu aktarıldı.

IOM Sözcüsü Flavio Di Giacomo olayın ardından yaptığı açıklamada, bu yıl Orta Akdeniz göçmen rotasında 2 bin 250'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayarak, "Bu rakam, denizde hayat kurtarmak için ne yazık ki yeterince çalışılmadığını gösteren dramatik bir rakam" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2023, 20:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER