Koronavirüs'te İkinci dalga yakın...

Coronavirüs salgını dünya genelinde bir nebze de olsa kontrol altına alınmaya başlasa da, vaka sayısı artmaya devam ediyor. Son verilere göre dünya genelinde 5.5 milyon kişi virüse yakalandı. Ülkeler normalleşme planları yaparken, Dünya Sağlık Örgütü temkinli bir yaklaşım sergiliyor. DSÖ'den yapılan son açıklamada, ikinci dalganın yakın olduğu uyarısında bulunuldu.

Koronavirüs'te İkinci dalga yakın...

Corona virüsü salgınında küresel vaka sayısı 5.5 milyonu geçerken Dünya Sağlık Örgütü, bazı ülkelere uyarıda bulundu. DSÖ, bazı ülkelerde corona virüsünün düşüş trendine girmesine rağmen "anında ikinci dalgayla" karşılaşılabileceğini duyurdu.

Corona virüsü salgını ile birlikte çok kritik açıklamalarda bulunan ve bilimsel tedbirleri gündeme getiren Dünya Sağlık Örgütü dün gece yeni bir açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü'nün üst düzey isimlerinden Dr. Mike Ryan, internet üzerinden bir toplantı düzenledi.

"DÜŞÜŞÜN DEVAM EDECEĞİNİN GARANTİSİ YOK"

DSÖ Acil Durum Bölümü'nü yöneten Dr. Ryan, birçok ülkede corona virüsü salgınının yavaşladığını hatırlatırken, "Buna rağmen Orta ve Güney Amerika'da, Güney Asya'da ve Afrika'da salgın hız kazanıyor. Salgın genelde dalgalar halinde geliyor. Bu da salgının ilk dalgasını atlatan bir yerde bu yılın sonunda tekrar salgın patlayabilir. Ayrıca önlem ve yasaklar çok erken kaldırılırsa enfeksiyon oranı da artabilir" ifadesini kullandı.

Ryan, "Normalde ikinci dalgadan bahsettiğimizde ilk dalganın ardından geldiğini söyleriz ve bu genelde birkaç ay sonra olur. Ve birçok ülke için bu birkaç ay çok yakın bir zaman olabilir. Fakat bunun da bilincinde olmalıyız ki bu salgın her an sıçrama yapabilir. Virüsün düşüşte olması demek bu düşüşün devam edeceği anlamına gelmez" ifadesini kullandı.

Ryan, "Avrupa ve Kuzey Amerika'daki ülkeler kamu sağlığını, sosyal mesafeyi, izleme önlemlerini ve test yöntemlerini ön planda tutmalı" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Masum Sonmezturk
Masum Sonmezturk - 2 yıl Önce

CORANA VIRUSTE 2.DALGA FALAN BENCE YOK.Nasilki bir mekanik bir kimyasal silah herhangi bir sekilde deneniyorsa,buda Biyolojik bir silah denemeye kondu veya dunya ya bir ayar verildi.Bunun sonucu su anda net olarak ortada degil ilerki zaman dilimlerinde aci bilancosu ile bas basa kalacagiz.Yanliz sunu unutmamak lazim,her zaman bir yeni corona virus tehlikesi olusturulabilir.

SIRADAKİ HABER