Karar Çiftçiye Kabüs oldu

Karar Çiftçiye Kabüs oldu

DEDAŞ yeni yılda Çiftçiye hazırladığı süprizi açıkladı. Elektrik tüketiminde verdiği yüzde 35 desteği kaldırdı. 

Devlet çiftçiye tarımsal sulamada kullanılan elektrik desteğini kaldırarak Çiftiçiye kabüs yaşattı.
Karar sosyal medya hesabından çiftçilerle paylaşılınca çiftçiler şok geçirerek tepkide bulundu.

Tarımsal sulamada kullanılan elektrikin tüketimininde devlet çiftçilere yüzde 35 destek vererek katkı sağlıyordu. Dün resmi gazetede yayınlanan kararı çiftçilerle DEPSAŞ paylaşınca çiftçilerin farkına vardığı belirtildi. Mesajta şu ifadeler dikkat çekti. Değerli Çiftçimiz,
2018 Yılında Resmi Gazetede Yayınlanan  Tarım Ve Orman Bakanlığının 2018/11844 Sayılı Karar Doğrultusunda  Tarımsal Sulamada Kullanılan Elektrik Tüketim Bedelinin Desteklenmesi 31.12.2023 Tarihinde Son Bulacaktır. 01.01.2024 tarihinden itibaren Kullanmış Olduğunuz Elektrik Bedelini %100 Olarak Ödemeniz Gerekecektir. Detaylı Bilgi İçin En Yakın Tarımsal Sulama İletişim Merkezlerimize bekleriz.
Mesajı alan, Kurtuluş köyünde ikamet eden Önder Çiftçi H. Nuri Genç karara tepki vererek hemen harekete geçti. Kararı milletvekillerle birlikte yetkilerle paylaşan Genç şu ifadeleri dile getirerek açıklamada bulundu. " Ben Mehmet Nuri genç İdil Şırnak'tan önder çiftçiyim bu güne kadar tarımsal sulamada kullanılan elektirik bedelinin yüzde 35 ni devlet karşılıyordu. yüzde 65 nide çiftçiler karşılıyordu ancak bize gönderilen tebliğde 2024 yılının başından itibaren  tarımsal sulamada kullanılan elektiriğin tümünü çiftçiler ödiyecek devlet desteği olarak yapılan uygulamanın uzatılmasını istiyoruz. Girdi maliyetlerinin fahiş olduğu bu dönemde zaten can çekişen çiftçilerin beli iyice  bükülecektir. Bu durum karşısında tüm bölge milletvekillerinin mudahalesini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız dan ve tarım bakanımızdan bu uygulamanın uzatılmasını talep ediyoruz. "

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2023, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER