Cudi Dağı’na kezwan yolculuğu

Cudi Dağı’na kezwan yolculuğu

Cudi Dağı’nın eteklerinde kezwan toplama mevsimi başladı. Bölgede 3 aydır süren yangınlar nedeniyle binlece kezwan ağacının da küle döndü. 

Cudi Dağı eteklerinde bulunan Şırnak’ın Balveren (Gundikê Melê) beldesine bağlı Benavya bölgesinde bıtım-menengiç (Kezwan) toplanmaya başlandı. Bölge halkı açısından önemli bir geçim kaynağı olan kezwandan, bu yıl süreklileşen orman yangınları ve ağaç kıyımından dolayı istenilen verim alınmadı. Özellikle dağlık ve kırsal kesimlerde kendiliğinden yetişen kezwanın yolculuğu oldukça zor ve zahmetli. 

Benavya köylüleri, her yıl sonbahar mevsiminde sabahın ilk ışıklarında katırlarını hazırlayarak, kezwan toplamak için yola koyulur. Saatlerce süren yolculuğun ardından Cudi Dağı'nın eteklerine varan köylüler, burada yapılan hazırlıkların ardından kezwan toplamaya başlıyor. 

KEZWAN YOLCULUĞU

Her yıl rotasını Cudi Dağı’na çevirerek zorlu yolculuğa çıkan Mehmet Anık, bölgede yetişen kezwanın meşhur olduğunu söyledi. Anık, en iyi kezwanı toplamak için dağın zirvesine doğru yol aldıklarını belirterek, şöyle anlattı: "Her gün sabahın erken saatlerinde kalkıyoruz, kahvaltı yapıyoruz, katırlarımızı hazırlıyoruz, kadınlar ve çocuklarla birlikte Cudi'nin eteklerine doğru yol alıyoruz. Kezwan toplamak oldukça zor ve zahmetli. Kezwan toplandığı zaman biri ağaca çıkar, iki kişi de altında toplar. Ağaçtan düşme ihtimaliniz çok yüksek. Çünkü ağaç kaygan ve her an düşebilirsiniz. Ama bütün tehlikelere ve zorluklara rağmen toplamaya koyuluyoruz. 5 saat boyunca ancak bir çuval toplayabiliyoruz. Topladığımız kezwanları daha sonra eve götürüyoruz. Ardından güneşte kurutuyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER