ABD merkezli bir şirket Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yılda 28 bin 800 ton ham petrol üretip depolomak için 10 milyon liralık yatırım yapıyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi sınırları içinde petrol arama, çıkarma ve depolama çalışması yapılacak. Enerji Günlüğü’ne göre açılacak 3 sondaj kuyusundan günde yaklaşık 80 ton petrol çıkarılması bekleniyor.

Amerikan Transatlantic Petroleum LTD. Şirketinin Türkiye kolu olan Transatlantic Petroleum Ham Petrol ve Doğal Gaz Arama ve Üretim A. Ş. firması tarafından Diyarbakır İli, Sur İlçesinde Ham Petrol Arama – Çıkarma (Üretim) ve Depolama faaliyeti planlanıyor.

10 milyon TL yatırım

Yaklaşık 10 milyon lira değerindeki proje kapsamında ARİ/TRS/K/M44-B2-1 ruhsat nolu alanda 3 adet poligonda çalışma yürütülecek. Yeniev – 4, Yeniev – 8 ve Yeniev – 9 Lokasyonlarında yapılacak olan sismik çalışmalar neticesinde, açılacak sondaj kuyuları vasıtasıyla petrol varlığı, petrolün özellikleri ve işletmeye yönelik verilerin sağlanması planlanıyor.

Arama faaliyeti sonrasında da üretime ve depolamaya geçilmesi planlanıyor. Belirlenmiş olan noktalarda yapılacak arama çalışmalarının ardından; kuyulardaki petrol debisi miktarı, kalitesi ve verimliliği gibi faktörler göz önüne alınarak, üretime geçilip geçilmeyeceğine karar verilecek.

Daha önceden arazilerde yapılan gözlemsel tespitlere göre üretime geçilmesi halinde günlük yaklaşık 80 ton ham petrol üretimi yapılması ve depolanması öngörülüyor. Depolama ise her biri 500 m3/yıl depolama kapasitesine sahip 10 tank ile yapılacak.

Çıkan gaza formül

Planlanan faaliyet kapsamında yapılacak çalışmalar neticesinde; ortaya gaz çıkışı oluşması bekleniyor. Oluşturulacak düzenek ile bu gazların idari bina ısınma sisteminde değerlendirilmesi planlanıyor. Ayrıca fazla miktarda oluşacak gaz ise flare’ye gönderilerek yakma işlemine tabi tutulacak.