Soros, kaos ve darbe için para yağdırdı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı Gezi Parkı kalkışmasına yönelik hazırlanan iddianamede kuruculuğunu dünyadaki darbelere destek veren spekülatör George Soros'un yaptığı Açık Toplum Vakfı'nın, Türkiye'de 2008-2017 arasında fonladığı derneklerin listesi de yayınlandı..

Soros, kaos ve darbe için  para yağdırdı.

Gezi iddianamesinden: ABD’li spekülatör ’de Gezi kalkışması ve darbe girişimini destekleyici faaliyet yürüten 136 derneğe 2008-2017 arasında 17 milyon lira aktardı..

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı  kalkışmasına yönelik hazırlanan iddianamede kuruculuğunu dünyadaki darbelere destek veren spekülatör 'un yaptığı Açık Toplum Vakfı'nın, 'de 2008-2017 arasında fonladığı derneklerin listesi de yayınlandı..

2 BİN 146 İŞLEM
MASAK'ın hazırladığı rapora göre Açık Toplum Vakfı'nın 9 yılda 2 bin 146 işlemde aralarında 'nün kurduğu Gazeteciler ve 'nın da bulunduğu 136 derneğe 17 milyon TL havale ve EFT gönderdiği belirlendi. EFT'lerde aslan payını ise 1 milyon 879 bin lira ile Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı'nın (TESEV) aldığı tespit edildi.

KAVALA'YA 13.5 MİLYON DOLAR AKTARILDI
Bu dernekler arasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrası KHK ile kapatılan aralarında Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın da bulunduğu 4 vakıf yer aldı. Soruşturma kapsamında Açık Toplum Vakfı'nın Osı Assistance Foundation unvanlı kuruluştan, Gezi finansörü 'nın yöneticisi olduğu  A.Ş'ye 2011-2017 arasında 25 işlemde 13 milyon 526 bin 703 dolar aktarıldığı iddianamede yer aldı.

TÜYLÜOĞLU DA VAR

Bu işlemlerden en dikkat çekenleri ise 30 Nisan 2013 ve Gezi Parkı eylemlerinin devam ettiği  2013'te gönderilen 1.2 milyon TL'lik meblağ oldu. İddianamede şüpheliler arasında yer alan Gökçe Tüylüoğlu'na bu vakıf tarafından toplam 80 işlemde 999 bin TL aktarıldığı belirlendi. Tüylüoğlu'nun SGK kayıtlarında 1 Ocak 2009'dan günümüze kadar Açık Toplum Vakfı'nda çalıştığı tespit edildi. İddianamede 1 numaralı şüpheli olan Osman Kavala'nın Tamar N. ile yaptığı 28 Haziran 2013'teki telefon görüşmesinde Tamar N.'nin 'Şey soracaktım şimdi bir kısım ödemeleri yapmamız gerekiyor da. Şeyi öğrenmek istiyorduk acaba bu Açık Toplum Vakfı'ndan para gelene kadar bir de kalanını Anadolu Kültür hesabından mı çıkalım yoksa' şeklinde ifadelerde bulunduğu belirlendi. Kavala'nın vakfına Soros'un kuruluşu tarafından Gezi olaylarının başlamasından 12 gün önce ve zirve yaptığı dönemde 500'er bin liralık iki transfer yapıldığı tespit edilmişti.

AVALA'NIN İHANET HESABI
Gezi kalkışmasıyla ilgili iddianamede hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Osman Kavala'yla ilgili çarpıcı tespit ve değerlendirmelerde bulunuldu. Kavala'nın Gezi Parkı eylemleri sırasında başta gaz maskesi olmak üzere yiyecek ve içecek temini için banka hesabı açtırdığı belirlendi. Kavala'nın Gezi Parkı eylemlerinin başlangıç aşamasında hükümeti baskı altına alabilmek için ABD  sözcüsünün yaptığı olağan toplantıda sipariş soru sordurttuğu ortaya çıktı. Kavala'nın telefonunda 'ABD Büyükelçiliği Yuri' şeklinde kayıtlı kişiyle yaptığı telefon görüşmesi sonrasında Washington'daki bağlantılarını kullanarak harekete geçtiği belirlendi. Kavala'nın o dönem Başbakan olan   için, 'Bunu Cumhurbaşkanı da yaptırmamak lazım' ifadeleri de telefon tapeleri arasında iddianamede yer alıyor.

'KAVALA'DAN PARA KOPARTALIM'
İddianamede Gezi kalkışması ve devamındaki faaliyetlerin Kavala tarafından nasıl finanse edildiği 2 şüphelinin yaptıkları telefon görüşmesine yansıdı. Cemrecan A. ve İlayda A.'nın aralarında yaptıkları görüşmelerde Osman Kavala'dan nasıl para isteneceğine ilişkin hangi metodu uygulayacakları tartışılıyor.. Görüşmede, ' Kavala'nın sekreterini arasana para lazım. Parayı aldıktan sonra da dayanışma yemeği var diyerek bilet sat. Yolumuzun üstü zaten Osmanbey'deyiz. Giderken uğrarız oradaysa koparırız para. Ortak onun işleyişini biliyorum. Adama gidiyorsun adam diyor ki şu gün şu saatte gelin paranızı vereyim" ifadeleri geçiyor. 

SABAH

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER