Kürt modacı Kürt elbiselerini Paris Moda haftasına taşıdı

Kürt modacı Kürt elbiselerini Paris Moda haftasına taşıdı

Ala Şali

Kürt kıyafetlerini modern şekilde dizayn eden ünlü Kürt moda tasarımcısı Lara Dizeyi Paris'te düzenlenen Paris Fashion Week 2023  defilesinde uzun süredir hayalini kurduğu defilesini gerçekleştirdi.

Rûdaw TV muhabiri Ala Şali,  Lara Dizeyi’nin Paris Fashion Week 2023 (Paris Moda Haftası) sergilendiği defilesini takip etti.

Kürt moda tasarımcısının Kürt kadınlarının milli kıyafetlerinin modernize ederek sunduğu koleksiyon,  saç bantları, kofi (fes) kolyeler, bileklikler, yüzükler, kadınların kullandığı renkli aksesuarlarla uyumlu bir şekilde düzenlenmiş.

“Kürt kıyafetleri altın ve gümüşle güzel oluyor, detaylar birbirini tamamlıyor” diyen Lara, koleksiyonunu hazırlamak ve modellerini seçmek için bir aydır uyumadığını da söyledi.

İlk kez koleksiyonunu sergileme fırsatı bulan Lara'nın defilesi babası sanatçı Homer Dizeyi'nin müziği eşliğinde başladı. Defilenin yapıldığı salon tıklım tıklımdı ve herkes Lara Dizeyi'nin performansını merakla bekliyordu.

Lara Dizeyi’nin koleksiyonu  “Dream” (Rüya), Fire (Ateş)  ve Sea (Okyanus) şeklinde 3 bölüm halinde özel hazırlanmış  müzikler eşliğinde moda severlerin beğenisine sunuldu. Her biri özel tasarım olan koleksiyon Avrupalı modelistler tarafından sergilendi.

Rûdaw’a konuşan Lara Dizeyi, “Rüyam gerçek oldu. Kürt kültürümüzün ve güzel tasarımımızın dünya sahnesine çıkmasından ve Paris Moda Haftası'na katılmaktan gerçekten çok mutluyum. Kültürümüzün tüm renkleri ve güzellikleri bu sahnede gördüm. Bu günü gerçekten unutmayacağım" dedi.

Lara Dizeyi’yi desteklemek amacıyla anne ve babası da defiledeki yerini aldı. Her ne kadar babası Homer Dizeyi, kızının da kendisi gibi bir ses sanatçısı olmasını istese de, Lara’nın kendi alanında bir sanatçı olduğunu kabul ediyor ve göstermiş olduğu başarıdan büyük gurur duyduğunu söylüyor.

Homer Dizeyi bu konuda şunları söyledi:

“Gerçek şu ki Lara'nın kendisi bir sanatçı. Çocukluğundan beri onun bir sanatçı olduğunu hissettim. Onun da güzel bir sesi var, ancak onun şarkı söylemesini ve benim gibi bir ses sanatçısı olmasını istiyordum. Lara'mın işini severek yapıyor. Çünkü çok hassas bir duyguya sahip ve gerçekten ne seçeceğini iyi biliyor. Lara'mda  sevmediğim hiçbir şey yok."

Lara Dizeyi’nin koleksiyonundaki her bir kıyafetin kumaş rengi, Kürt kıyafetlerinin modern şekilde dizayn edilmiş olması, defileye katılan dünya çapındaki konukları ve tasarımcıları derinden etkiledi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2023, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER