Sıcaklık 46 dereceyi geçti

Sıcaklık 46 dereceyi geçti

Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta sıcak hava günlük yaşamı da etkiliyor.

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, dün bölgede gerçekleşen en yüksek sıcaklıklar, Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 45, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 46, İdil'de 42,Mardin'in Nusaybin ilçesinde 46, Kızıltepe ilçesinde de 45 derece olarak ölçüldü.

Bölge genelinde bugün de mevsim normallerinin 2-3 derece üzerinde seyretmesi beklenen hava sıcaklığının yarın normale dönmesi bekleniyor.

Bismil'de bugün en yüksek sıcaklığın 46, yarın 41, Cizre'de bugün 46, yarın 41, Nusaybin'de bugün 43, yarın 39, Kızıltepe bugün 44, yarın 41 olacağı tahmin ediliyor.

Cizre'de vatandaşların evlerinden dışarı çıkmadıkları ifade edildi. İdil'de hava sıcak olması yaşamı olumsuz etkilerken, su sorunu olması millet tepkilerini iyice artırdığı ifade edildi. 

Çocuklar süs havuzunda serinliyor

Vatandaşların 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterdiği bazı il ve ilçe merkezlerinde çocuklar süs havuzlarında serinliyor.

Kavurucu sıcaktan bunalanlar klimalı ortamları ve gölge alanları tercih ederken, sıcaktan en fazla açık alanlarda görev yapanlar ile ekmek fırınlarında çalışanlar etkileniyor.

Diyarbakır'da fırında ekmek pişiren Ferhat Doğru, yaklaşık 25 yıldır bu mesleği yaptığını, yaz aylarında sıcak havadan dolayı çalışmakta zorlandıklarını söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER