İşte bu olmadı! Süryani mezarlığına saldırı Mezarlar tahrip edildi.

İşte bu olmadı! Süryani mezarlığına saldırı Mezarlar tahrip edildi.

Midyat ilçesine bağlı Yemişli Mahallesi’nde Süryanilere ait en az 1000 yıllık mezarlarına saldırı düzenlendi.

Süryanilerin Mardin, Yemişli'de bulunan Mor Fetrus ve Mor Favlus Şapeli’nde bulunan mezarları tahrip edildi.

Süryani kilise takvimine göre 29 Haziran’da Mor Favlus ve Mor Fetrus anma gününde Mor Fetrus ve Mor Favlus Şapeli’nde bulunan mezarlığa giden Süryaniler, mezarların tahrip edildiğini, kemiklerin ise dışarıya atıldığını fark etti.

Saldırının ne zaman gerçekleştiğini bilmeyen, ancak anma gününde fark eden mahalle sakinleri şunları anlattı: “Mor Fetrus ve Mor Favlus anma gününde kadislerin mezarlarına mum yakmak ve dualar okumak için girdiğimizde barbarca mezarların harabe edilip ve Aziz ölülerin kemiklerinin dışarıya atıldığını görünce çok üzüldük. Ölülerimizi kabirde bile rahat bırakmıyorlar. Yapılan bu vahşi davranış dinimize ve kültürümüze büyük bir hakarettir. Barbarca yapılan bu hareketi kınıyoruz.”

Mezarların tahrip edildiğini gören mahalle sakinleri ardından olayı jandarmaya haber vermiş ve olayla ilgili zabıt tutulmuş. Yaşanan bu olayın faili meçhul kalmasını istemeyen ve mezarlara saldıranların biran önce bulunması isteyen mahalle sakini Süryaniler, mezarlık ve Şapel ile ilgili de şu bilgiyi paylaştı: “Azizlerin kabirleri çok eskidir ve Azizlerin mezarı üzerinde 1967 yılında küçük bir Şapel inşa edildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2022, 23:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükrü Külen
Şükrü Külen - 1 ay Önce

"Çok söyleme arsız edersin, aç bırakma hırsız edersin!" atasözü emsali, Süryani efendisi hep anlatmış ve söylemiştir iyilikler barındırarak ama dinleyen ARSIZ ve HIRSIZ olmuşsa buna kader utansın, zaten aç zihniyetli insandan sadece hırsızlık ve harabe eylemleri yaratır, yazıklar olsun!
Bugünkü yaşam zorluklarına karşı kardeşçe bir yaşam modeli lazım ve bunu her bir Süryani en kadim tarihten beri uygulamış ama benimsemeyenle4 utansın!
Yaşasın kardeşlik ve adalet!
Selamlar.

Vedia Togan
Vedia Togan - 1 ay Önce

Batsin böyle zihniyet
Acaba hangi amaçla bu mezarlari tahrip etmeye giriştiler küldan utanmiyorlarsa bar Allahtan korksunlar
Çünkü bir gün yapanlar veya yaptıranlarda Allaha ifade vereceklerini hiç düşünmediler.mi??
Allah onlari bildiği gibi yapsın

Gebro Petrus
Gebro Petrus - 1 ay Önce

Bu barbarca bir saldırı.
Kimden gelirse gelsin.
Lanetliyorum kınıyorum.
Birdaha yaşanmasın dilerim.
İdil haber calışanlara başarılar dilerim.

SIRADAKİ HABER