HDP güçlü olduğu yerlerde ön seçime gidiyor

Edinilen bilgiye göre, aday başvurularının devam etmesi nedeniyle 5 Aralık'ta sona eren başvuru süresi, parti yönetimi tarafından 12 Aralık tarihine kadar uzatıldı.

HDP güçlü olduğu yerlerde ön seçime gidiyor

HDP'de yerel seçimlere ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Dün gerçekleştirilen MYK toplantısında bugüne kadar yapılan çalışmalar değerlendirildi.

BAŞVURU SÜRELERİ 12 ARALIK'A KADAR UZATILDI

Edinilen bilgiye göre, aday başvurularının devam etmesi nedeniyle 5 Aralık'ta sona eren başvuru süresi, parti yönetimi tarafından 12 Aralık tarihine kadar uzatıldı.

İTTİFAK HALİNDEKİ BÖLGELER İÇİN ADAYLAR BELİRLENECEK

Toplantıda aday belirlemede uygulanacak yöntemler de ele alındı. HDP, kendi bileşenlerinden oluşan partilerle ittifak halinde seçimlere girdiği bölgelerde, bileşenleriyle görüşerek adaylarını belirleyecek.

KAZANMA İHTİMALİ OLAN İLLERDE ÖN SEÇİM YAPILACAK

Bazı illerde ve ilçelerde HDP'nin bileşenlerinden de adaylar gösterilecek. Bunun dışında kalan Doğu ve Güneydoğu'da HDP'nin kazanma ihtimali gördüğü iller ve kayyumlarla belediyeleri yönetilen yerlerde ise ön seçim yapılması yöntemi benimsendi.

İl teşkilatlarına ön seçim yöntemine ilişkin bilgilendirme yapılacak ve hazırlıkların başlaması istenecek. Ön seçimde çıkan isimler ise aday gösterilecek.

İllerde, parti yöneticileri, üyeler, delegeler, STK temsilcilerinden oluşan geniş katılımlı bir delegasyonla sandıklar kurularak başvuru yapmış aday adayları arasından seçim yapılacak.

METROPOLLERDE BELİRLENECEK ADAYLAR İÇİN İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ BEKLENECEK

Büyük metropoller ile AdanaMersinAydınMuğla gibi illerde belirlenecek adaylar için siyasi partilerin ittifak görüşmelerinin sonuçlanması beklenirken, herhangi bir ittifak olmaması durumunda HDP, bu şehirlerde de hali hazırda milletvekili olan isimler ile eski milletvekillerinden adaylar çıkaracak.

Öte yandan toplantıda, yapılan saha çalışmasında belediye başkanı adayı olarak telaffuz edilen isimler de görüşüldü. İl teşkilatlarının çalışmalarında İstanbul için HDP'nin 26. Dönem İstanbul Milletvekili Celal Doğan'ın ismi Genel Merkez'e iletilirken, Mersin için ise HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen'in ismi öne çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER