Altan Tandan HDP 'ye ağır eleştiri

Altan Tandan HDP 'ye ağır eleştiri

Diyarbakır eski Milletveki Altan Tan, “HDP'nin oy oranı 2015'te yüzde 13.1'di şimdi yüzde 8.8'e düşmüş. Diyarbakır merkezde oylarımız yüzde 80’di, şimdi yüzde 60'a düşmüş. 19 puan gerilemiş. Şu anda 6 milyonluk HDP seçmeni ile diğer partilere oy veren toplam 13 milyon Kürt seçmenin varlığına rağmen hiçbir şey elde edemedik. Ama hala ‘Biz kazandık, yanlış bir şey yapmadık, siyasetimiz doğruydu’ diyorlar. Hala da utanmıyorlar, utanmadan ‘Biz kazandık’ diyorlar” dedi.

Kürtler açısından seçim sonuçlarını değerlendiren Altan Tan, HDP’nin seçim stratejinin neresinde yanlışlık olduğu yönündeki soruyu cevaplarken, “Bu seçimler yaklaşık 2 yıldır tartışılıyordu. Hangi taktik ve stratejinin doğru olacağını aylardır tartışıyorduk. Seçimde Sayın Erdoğan stratejisini iki şey üzerine inşa etmişti. Birincisi ‘Terör var, HDP PKK’dir, ülkemizi bölmek istiyorlar, sınırlarımızı dağıtmak istiyorlar, ulusumuzu yok etmek istiyorlar’ dedi Erdoğan. Stratejileri buydu başlangıçta. Bütün seçim boyunca meydan meydan, televizyon televizyon bunu dile getirdi. Erdoğan, PKK'lilerin  birçok açıklamasını meydanlarda, videolarda gösterdi ve onlar da konuşmaları ile Tayyip Erdoğan'a yardım etti” ifadelerini kullandı.

“PKK’lilerin tutumu affedilemez”

PKK’lilerin bu konuşmaları ya sonucunun nereye varacağını kestiremeden ya da bilerek yaptıklarını her iki durumda da bunun affedilir bir tutum olmadığını anlatan Altan Tan, “Bir tanesi demiş ki ‘Seçimlerden sonra Apo'yu bırakacağız’. Birisi de “Eğer başarılı olamazsak seçimlerden sonra halk savaşı başlatacağız’ demiş. Tayyip Erdoğan da bu konuşmaları ev ev, televizyon televizyon izletti. (PKK'liler bu açıklamaları bilerek mi yaptılar yoksa sonucunu nereye varacağını kestiremediler mi?) Bu çok önemli bir soru fakat kimse cevabını korkudan veremiyor. İki ihtimal var: Birincisi bilerek yapıldı. Yani eğer o kadar bilinçsizlerse bu işi bıraksınlar. İkincisi de sonuçlarını kestiriyorlardı, biliyorlardı. Sonuç itibariyle her iki ihtimal de çok önemli. Bilinçli yapıldıysa da yapılmadıysa da Tayyip Erdoğan'ın taktiklerini bilmiyorlarsa bütün görevlerini bırakmaları lazım” diye konuştu.

“CHP içerisindeki Kemalistler de Tayyip Erdoğan'a yardım etti”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyasında uyguladığı ikinci stratejiyi de açıklayan Altan Tan şöyle devam etti:

“Erdoğan'ın ikinci stratejisi de şöyleydi: Din, iman, Kur'an, Allah... Bütün mitinglerinde, her yerde ‘Bunlar dinsizdir, namaz kılmazlar. Bunlar imansız, kitapsız’ gibi sözler etti. CHP içerisindeki Kemalistler de Tayyip Erdoğan'a yardım etti. Sözleri ile açıklamaları ile konuşmalarıyla. ‘Bu seçim Taliban rejimi ile Kemalistler arasında bir seçimdir’ diyenler oldu. Ya bu rejim nasıl Taliban rejimi olabilir? Türkiye sahilleri Antalya'dan Bodrum’a, Marmaris'e kadar her taraf meyhanelerle, lokantalarla, plajlarla dolu. Yani Türkiye'deki hayat ile Taliban rejimi nasıl bir olabilir ki? Onlar da konuşmaları ile açıklamalarıyla dinler, mezhepler konusunda Erdoğan'a yardım etmiş oldu.”

“Şu an Kürtlerin elinden bir şey gelmez”

HDP’nin 2015 seçiminden bu yana oy kaybettiğini söyleyen Altan Tan, “Şu an Tayyip Erdoğan olumlu bir şey düşünmediği, olumlu bir şey yapmadığı sürece biz Kürtlerin elinde hiçbir şey yok, elinden bir şey gelmez. HDP'nin oy oranı 2015'te yüzde 13.1'di şimdi yüzde 8.8'e düşmüş. Diyarbakır merkezde oylarımız yüzde 80’di, şimdi yüzde 60'a düşmüş. 19 puan gerilemiş. Şu anda 6 milyonluk HDP seçmeni ile diğer partilere oy veren toplam 13 milyon Kürt seçmenin varlığına rağmen hiçbir şey elde edemedik. Ama hala ‘Biz kazandık, yanlış bir şey yapmadık, siyasetimiz doğruydu’ diyorlar. Hala da utanmıyorlar, utanmadan ‘Biz kazandık’ diyorlar. ‘Yolumuz doğrudur’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2023, 01:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER