15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlaması

15 Temmuz Destanının simgesi haline gelen selaların okunmasıyla program sona erdi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlaması

İdil Kaymakamlığınca düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında  Cumhurriyet meydanda çok sayıda kişi bir araya gelerek, demokrasi nöbetine katıldı.

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin 4'üncü yıl dönümünde  İdil Kaymakamı, Belediye Başkan V. Zafer Sağ, İlçe Emniyet Müdürü Barış Ağırgötüren, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan Engin, Cumhurriyet Başsavcı, Ak parti İlçe Başkanı Murat Ay, MHP İlçe Başkanı Abdullah Dalmış, Sırtköy Belediye Başkanı A.Kadir Balica ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla çeşitli programlar düzenlendi. 

ilçe merkezi Cumhuriyet Meydanında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için düzenlenen programa geçildi. Programa saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlandı. Günün anlam ve önemine binaen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Zafer SAĞ yaptığı konuşmada; “Asla unutmayacağımız ve unutturmayacağımız 15 Temmuz hain darbe girişimi; ülkesine, devletine, demokrasisine, anayasal düzene ve özgürlüğüne bağlılığını, aydınlık bir gelecek idealinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya haykıran asil milletimizin yazdığı kahramanlık destanı ile hüsrana uğramıştır. Rengini şehitlerimizin kanından alan Ay-Yıldızlı al bayrağımızın gölgesi altında sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşamaya ant içmiş aziz milletimiz, FETÖ terör örgütüne karşı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN önderliğinde 15 Temmuz gecesi yurdun dört bir köşesinde meydanlarda tanklara, bombalara, kurşunlara göğsünü siper etmiş, bu hain girişimi vatansever güvenlik güçlerimizle birlikte canlarını vererek, kanlarını dökerek engellemiştir. Kahramanlık genlerini bünyesinde daima muhafaza eden aziz milletimiz, günlerce tuttukları demokrasi nöbetleri ile vatan sevgilerini tüm dünyaya bir kez daha haykırmıştır. Devletimizin tüm kurumları, güvenlik güçleri ve asil milletimizin dua ve destekleriyle; Ülkemizin bekâsına, birliğine, huzuruna ve geleceğine kast eden tüm hain odaklara ve bölücü terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleden asla taviz verilmeyecektir. Vatan, bayrak ve millet uğruna ebediyete intikal eden tüm şehitlerimiz ile gazilerimizin ailelerinin ve yakınlarının daima yanlarında olacağımızı da bir kez daha vurguluyor, 15 Temmuz da Türk Milleti’nin varlığına, istikbaline ve inançlarına ağır bir darbe vurmak isteyenlere karşı gövdesini siper eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Şırnak İdil’den emperyalist ve yerli uşaklarına bir daha hatırlatmak isteriz ki; 15 Temmuz’da olduğu gibi cennet vatan ülkemiz üzerindeki kirli emellerinize asla ulaşamayacaksınız. Ve başaramayacaksınız. Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un dediği gibi: “Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır. ”Toprakları toprak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” dedi.

Kaymakamı konuşmalarının ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen şiir, kompozisyon ve slayt gösterimlerine geçildi. Gösterimlerden sonra öğrenciler arasında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödüllerin verilmesinden sonra İlçe Müftülüğü personeli tarafından Aşr-ı Şerifeler, ilahiler, Mevlid-i Şerif okundu.

15 Temmuz Destanının simgesi haline gelen selaların okunmasıyla program sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER