TPAO İdil'de petrol arayacak

TPAO İdil'de petrol arayacak

TPAO'dan İdil'e Müjde: 9 Milyon Liralık Dev Yatırım Yapılacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından yapılan açıklamada İdil ilçesinde 9 milyon liralık yeni bir petrol kuyusu açılacağı belirtildi.

Enerji Günlüğü'nde yer alan habere göre, TPAO Şırnak'ın İdil ilçesinde açacağı kuyu ile petrol arayacağını belirtti. TPAO, Şırnak’ın İdil ilçesinde açacağı Babil-2 tespit kuyusu ile petrol arayacak.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Şırnak ili, İdil ilçesi Yağmurca Köyü sınırları içinde petrol arama sondaj kuyusu açmayı planlıyor. 25 bin metrekarelik alanda açılacak olan Babil-2 tespit kuyusu AR/TPO/K/N48-D1 ruhsat numaralı arazide yer alıyor.Petrol Kuyusu

9 MİLYON DEĞERİNDE YENİ YATIRIM

9 milyon lira değerindeki proje ile ilçede, ham petrol rezerv varlığının ve varsa miktarının tespit edilmesi amaçlanıyor. Petrol araması yapılan bölgenin öncelikle havadan ve karadan fotoğrafları çekiliyor ve yer yapısı inceleniyor. Yeryüzünden ve yerin altından alınan kayaç örneklerine X ışınları yardımıyla kimyasal çözümleme yapılıyor ve oluşumu belirleniyor. Daha sonra yer hareketlerini belirlemek amacıyla sismograf gibi sismik cihazlar kullanılıyor. Eğer herhangi bir rezervuara rastlanırsa sondajlama yapmadan önce rezervuar içerisindeki petrol miktarı ölçülüyor, eğer bulunan petrol maliyeti karşılayamayacak durumda ise kuyu terk ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2024, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER