Şırnak'ta 8 Milyon değerinde Kömür paketleme tesisi kurulacak

Şırnak'ta 8 Milyon değerinde Kömür paketleme tesisi kurulacak

Şırnak’ta 8 milyon lira değerinde tesis kurulacak

Şırnak’ta 8 milyon TL değerindeki kömür kırma eleme ve depolama paketleme tesisi kurulacak. İşletme aşamasında 140 kişi çalıştırılacak.

Şırnak Merkez de Eloş Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Kömür Kırma Eleme ve Depolama Paketleme Tesisi kurulması planlanıyor. Tesiste üretilecek malzeme satışa hazır hale getirilecek. 8 milyon TL değerindeki proje kapsamında 114,5 metrekare alanda kurulacak tesisin kapasitesi yılda 395 ton olacak. Tesiste yılda 300 gün çalışılması planlanmakta olup işletme aşamasında 140 kişi çalıştırılacak. İşe alınacak kişiler, faaliyet alanına yakın köylerden alınacak.

Ruhsatlı ocaklardan gelen kömür, ilk olarak stok sahasına boşaltılacak. Stok sahasına boşaltılan kömür daha sonra kepçe (yükleyici) vasıtası ile bunkere aktarılacak. Bunkerden eleklere gelen kömür istenilen (talebe göre) ebatlarda 0-10 mm, 10-30 mm, 30- 60 mm, 30-70 mm ve 70 mm üzeri olarak sınıflandırılacak.

Kırma-Eleme Tesisine taşınacak hammadde, kırıcı ile 1 kademeli kırma işlemine tabi tutulacak. Kırma ünitesinde besleyici bunker, çeneli kırıcı, titreşimli elek, merdaneli kırıcı, konveyör bantlar, ince cevher silosu ve elektronik dozaj bant kantarı bulunuyor. Ardından paketleme işlemi yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2024, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER