Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı

Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı

Mardin'de Tarım ve Hayvancılık Fuarı Açıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen 9. Uluslararası Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarı, tarım sektöründeki firmaların yeni ürün ve teknolojilerini çiftçilere tanıtmak için önemli bir organizasyon olarak kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuar, 29 Ekim tarihine kadar devam edecek.

MARDİN'de bu yıl 9'uncu kez 'MAGROTEX'23 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı' düzenlendi.

Mardin ValiliğiOrganize Sanayi BölgesiKızıltepe Ticaret Borsası öncülüğünde birçok oda ve borsalarının katkılarıyla düzenlenen ve Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, GAİB ve birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen 'MAGROTEX'23 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı?, kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl 9'uncusu düzenlenen ve Kızıltepe ilçesindeki bir AVM'nin otopark alanında kurulan çadırda açılan fuar, açılış konuşmalarıyla başladı. Daha sonra Vali Tuncay Akkoyun ile protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek fuarın açılışı gerçekleştirildi. Vali Akkoyun, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte fuar alanı ve stantları gezerek firma yetkililerinden ürünleri hakkında bilgiler aldı. Açılış törenine Mardin Valisi Tuncay Akkoyun'un yanı sıra İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, Vali Yardımcısı Osman Çelikkol, Kızıltepe Kaymakamı Abdullah Şahin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Eroğlu, STK ve destek veren kurumların temsilcileri ile çiftçiler katıldı. 29 Ekim'e kadar ziyaretçileri ağırlayacak olan fuarda firmaların tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerindeki son teknolojiler ile ekipmanları tanıtılacak.

Vali Tuncay Akkoyun, açılışta yaptığı konuşmada, fuarın hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, 'Dünya nüfusunun hızla arttığı günümüzde, beslenmenin önemi daha da artmaktadır. Tarım, hayvancılık ve gıda, insanlık tarihi boyunca olduğu gibi günümüzde de su, enerji ve teknolojiyle beraber stratejik ehemmiyetini devam ettirmektedir. Gıda tedarikinde ülkemiz ve bölgemiz için ürün kalitesi, yüksek verim ve satış istikrarı sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. Mardin'imiz, ilk çağlardan beri bereketli hilal olarak adlandırılan Mezopotamya Ovasına sahiptir. Bu verimli topraklarda devletimiz birçok yatırımı, projeyi hayata geçirmiş ve Mardinli hemşerilerimizin hizmetine sunmuştur. Bu fuarlarla çiftçilerimiz son teknolojiyi verimli Mezopotamya topraklarında kullanmakta, üretimde verim sağlanmakta ve aynı şekilde yetiştiricilerimiz son teknolojik gelişmeler ile ürün kaybının önüne geçmektedir' dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2023, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER