Şırnak'ın en lezetli yemeği Kaburga dolması

Şırnak'ın en lezetli yemeği Kaburga dolması

 

  

Şırnak'ta her malzemesi özenle seçilen, buharda pişirildiği için büyük ustalık gerektiren kaburga dolması, kuzunun sol kaburgası ile yapılırken, iç pilavı da aromasını dağlarda yetişen reyhandan alıyor ve sofraları süslüyor.

Coğrafi İşaret Tescilli kaburga dolması, Mardinliler ve Şırnaklılar tarafından özellikle bayramlarda sıklıkla tercih edilen bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Bu dolma, oğlak ya da kuzunun sağ kaburgası kullanılarak hazırlanıyor ve yapımı oldukça uzun bir süreç gerektiriyor. İçliğinde badem, pirinç ve kuşbaşı et bulunan "haşu" adlı karışım, kaburganın içine konularak dikiliyor ve ardından yaklaşık 3 saat boyunca pişiriliyor. Mardin'in ve Şırnak'ın favori lezzetleri arasında yer alan kaburga dolması, özenle hazırlanarak servis edildiğinde damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor.

KABURGA DOLMASI TARİFİ

Malzemeler:

1 çay bardağı sıvı yağ
500 gr kuşbaşı et
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı yenibahar
1 çay kaşığı tuz
1 adet limon
250 gr pirinç
100 gr badem
1 demet maydanoz

b1lidny-ausndlgx0w8a-a.jpg

Hazırlanışı:

Kaburga iyice yıkanır. Sonra içi oyulur ve üç tarafı dikilir. Diğer yanda kuşbaşı kavrulur. Üzerine yıkanmış pirinç bırakılır. Etle birlikte çevrilir. Sonra 1 su bardağı su eklenip pişirilir. Ateşten alınıp karabiber, yeni bahar, tuz ilave edilir ve hazırlanan harç kaburganın içine doldurulup diğer yanı dikilir. Üzeri limon suyu ile ovulur. Tencerenin içinde kızartılır. Üzerine yarım örtecek şekilde su ilave edilir, tuz eklenir. Kısık ateşte en az 2-3 saat pişirilir. Sıcak suda kabukları soyulan bademler tavada kavrulduktan sonra üzerine bırakılır ve servise hazırlanır.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2023, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER