Erdoğan:"Gabar ve Cudi'de petrol bulduk."

Erdoğan:"Gabar ve Cudi'de petrol bulduk."

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da düzenlenlediği seçim mitinginde yaptığı açıklamada, Cudi ve Gabar'da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol keşfi yapıldığını söyledi.

Erdoğan, "Yerin 2 bin 600 metre derinliğinde, bölgede 100 kuyu açacağız. İlk kuyudan aldığımız petrolü şimdiden rafineye sevk ettik" diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, keşfin değerinin 10 milyar dolar olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Cudi ve Gabar'da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduk. Bu ne demek biliyor musunuz? Ey teröristler, işte sizi o petrol kuyularına gömeceğiz. Cizre'ye 20 kilometre mesafedeki bu petrol rezervi çok yüksek kaliteye sahip. Yerin 2600 metre derinliğinde bulduğumuz petrolü, bölgede açacağımız 100 kuyu ile 100 bin varillik üretim kapasitesine çıkarabileceğiz. Günlük tüketimimizin 10'da birini tek başına karşılayacak bu petrol rezervinin ülkemizin ve milletimizin hayrına olacağından şüphe var mı? Aynı bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz. Gabar'daki kuyumuza bölücü örgütün alçakça şehit ettiği öğretmenimiz Aybüke Yalçın'ın adını verdik. Mekanı cennet olsun. Şimdilik 180 bin varil petrol üretimiyle enerji bağımsızlığı yolunda yeni bir adım atıyoruz. Yeni keşfin değeri 10 milyarlarla ifade ediliyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2023, 00:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER