Diyarbakır'da ilk organ nakli gerçekleşti

Diyarbakır'da ilk organ nakli gerçekleşti

‘Karaciğer nakliyle ilişkili önemli bir adım atmış durumdayız’

Baba ve çocuğu sağlıklı bir şekilde taburcu ettiklerini dile getiren Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Mehmet Akdağ, “Hastanemiz bölgede önemli bir sağlık üssü konumundadır. Birçok konuda olduğu gibi bugün de karaciğer nakliyle ilişkili önemli bir adım atmış durumdayız. Organ nakli multi sentrik, özellikle multi disipliner bir çalışmadır. Sadece bir hekim veya hocamızın ‘ben bu ameliyatı yapıyorum’ demesi yetmiyor. Bununla beraber bir ekip çalışması gerekiyor. Geçen hafta itibarıyla ilk vakamızı Dicle Üniversitesi Hastanemizde yapmış olduk. Gayet güzel bir şekilde ameliyatımız bitmiş oldu. Şu an itibarıyla büyük ihtimalle baba ve çocuğu sağlıklı bir şekilde taburcu etmiş olacağız” diye konuştu.

‘Geçen hafta ilk karaciğer naklimizi gerçekleştirdik’

Diyarbakır ve çevre illerde artık karaciğer hastalarının tek adresinin Dicle Üniversitesi Hastanesi olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, “Geçen hafta ilk karaciğer naklimizi gerçekleştirdik. Karaciğer naklimiz başta rektörümüz ve başhekimimizin maddi ve manevi destekleriyle başarılı bir şekilde operasyonumuzu gerçekleştirdik. Artık Diyarbakır ve çevre illerden karaciğer hastalarının tek adresinin Dicle Üniversitesi Hastanesi olacağını belirtmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.

‘Babama karaciğerimi seve seve verdim’

Sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten baba Hasan Olgun ise şunları söyledi:

“Organ naklimi oldum, şu anda çok şükür sağlığım yerinde. Başhekimimizin güveniyle Dicle Üniversitesi Hastanesine geldik. Çok şükür şu anda sağlımız yerinde. Hiçbir sıkıntım kalmadı.”

Babasına karaciğerini veren 24 yaşındaki Yunus Olgun ise, “Babama karaciğerimi seve seve verdim. Birine can vermek en güzel bir duygudur. Hele ki bu baba olursa daha da sevinirim. Hocalarıma çok çok teşekkür ediyorum. Operasyondan sonra hastane bünyesinde çalışan doktor, hemşire, temizlik görevlileri bizim psikolojimizi iyi yapmak için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. Çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2023, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER