Kürt sanatçı Türkiye'de tutuklandı

Kürt sanatçı Türkiye'de tutuklandı

Kürt sanatçı Türkiye’de tutuklandı: Deport edilirse ağır ceza alır

48 dakika önce

FAVORI LISTEME EKLE

KÜLTÜR/SANATSoha Fethi ve Milad Yadgari
Soha Fethi ve Milad Yadgari

Etiketler Soha Fethi Türkiye İran Sanatçı

A+A-

Erbil (Rûdaw) – Rojhılatlı Kürt sanatçı Soha Fethi ile eşinin Türkiye'den Yunanistan'a geçmeye çalışırken güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Akrabaları, Van’a getirilen çiftin, İran’a iade edilmesi halinde ağır cezalar alacaklarını bildirdi.

Sanatçı Soha Fathi'nin akrabası Sardar Weledbegi, Soha ve eşi Milad Yadgari’nin bir hafta önce Türkiye'den Yunanistan’a kaçak yolla geçmeye çalışırken güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Çiftin şu anda Van'daki göçmen merkezinde tutulduklarını aktaran Weledbegi, “Soha bir sanatçı fakat özellikle Jina (Mahsa) Emini'nin öldürülmesinin ardından İran ve Rojhılat’taki gösteriler sırasında insani yardım yaptı, çok aktif bir şekilde çalıştı. Bu nedenle sınır dışı edilirse hayatı kesinlikle tehlikede olacak" dedi.

Rûdaw’a konuşan Weledbegi, sivil toplum kuruluşlarını, çiftin sınır dışı edilmesini önlemesi için Türkiye hükümetine baskı yapmaya çağırdı.

Gerçek ismi Bahar Fethi olan sanatçı Soha Fethi, Pave kentinde doğdu. Bir süre Kürdistan Bölgesi’nde de yaşayan sanatçı iki yıl önce Milad Yadgari ile evlenmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER