Tekne faciasında ölü sayısı 81 yükseldi

Tekne faciasında ölü sayısı 81 yükseldi

Yunanistan açıklarında göçmen teknesi faciasında Yunan sahil güvenliğinin ihmalinin bulunduğu iddiaları her geçen gün daha fazla seslendirilirken faciada hayatını kaybedenlerin sayısı 81'e yükseldi.

Yunan makamları tarafından yapılan açıklamada, facianın yaşandığı bölgede 3 kişinin daha cesedinin bulunarak otopsi için Kalamata Limanı'na götürüldüğü belirtildi.

Yunan Sahil Güvenlik biriminden yapılan açıklamada, göçmen faciasının ardından arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği aktarılarak, facianın ardından bugün cesedine ulaşılan düzensiz göçmen sayısının 3'e, toplam ölü sayısının ise 81'e çıktığı kaydedildi. Teknede 750-800 kişinin olduğu tahmin ediliyor. 

Rûdaw’a konuşan tekne faciasından kurtulan Kobanili Elî Şêxî’nin anlatımına göre felaket sırasına gemide 750 kişi vardı. Bunların 150'si Rojavalı- Suriyeliydi ve sadece 80-100 civarında kişi kurtarıldı.

BBC'nin, küresel gemi takip istihbarat sitesi MarineTraffic'ten alınan izleme verilerine dayanarak öne sürdüğü, teknenin yaklaşık 7 saat denizde hareketsiz beklediğine yönelik iddia, Yunan Sahil Güvenlik tarafından yalanlandı.

Yunan Sahil Güvenlikten yapılan açıklamada da teknenin, yakınlardaki 2 tankerden su ve gıda takviyesi almak için toplamda 4,5 saat durduğu ileri sürülerek, ikmalden sonra teknenin düşük hızla 6 deniz mili daha ilerlediği savunuldu.

Açıklamada, teknenin Yunan yetkililerce tespit edilmesinin ardından toplam 30 deniz mili yol aldığı ileri sürüldü.

Yunan basınında çıkan, tekneden kurtulan düzensiz göçmenlerin ve teknedeki yakınlarını arayanların açıklamalarına dayandırılan haberlerde ise tekne batmadan önce de teknede su ve gıda sıkıntısı yaşandığı ve bu nedenle bazı göçmenlerin hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2023, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER