Rusya Odesay'ı 3 gece üst üste vurdu

Rusya Odesay'ı 3 gece üst üste vurdu

Rûdaw muhabiri Dilniya Rahman, Rusya'nın Ukrayna'nın Odesa bölgesindeki liman kenti Mikolayiv’e üst üste üç gece füzelerle saldırı gerçekleştirdiğini, saldırılarda iki kişinin hayatını kaybettiğini, 5’i çocuk olmak üzere 19 sivilin de yaralandığını bildirdi.

Perşembe gecesi yaşanan saldırıda 10 apartman ve 20 ev hasar gördü.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın hava saldırılarını sivillere yönelik saldırı olarak nitelendirdi ve “Bu Rus teröründen herkes etkileniyor. Dünyadaki herkes Rusya'yı, terörü nedeniyle adalete teslim etmekle ilgilenmeli" dedi.

Zelenskiy, "Bugün (Rusya) teröristlerin Odesa'ya saldırısı, hedeflerinin sadece [Ukrayna] ve sadece halkımızın hayatı olmadığını kanıtlıyor. Bugün saldırıya uğrayan limanlarda yaklaşık bir milyon ton gıda depolanıyor. Bu, uzun zaman önce Afrika ve Asya'daki tüketici ülkelere ulaştırılması gereken hacim. Dün gece (Rusya) teröründen en çok zarar gören liman terminalinde, Çin'e gönderilmek üzere 60 bin ton tarım ürünü depolandı" diye konuştu.

Rusya, Moskova'nın Kiev'i suçladığı Rusya ile Kırım arasındaki bir köprüye yapılan saldırının ardından intikam yemini etmesinin ardından son birkaç gündür Odesa'yı ve bölgenin tahıl depolarını vuruyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2023, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER