Japonya’nın eski Başbakanı Abe Şinzo’nun silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Japonya’nın eski Başbakanı Abe Şinzo’nun silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Japonya’nın eski Başbakanı Abe Şinzo’nun silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

liderlerinden tepki geldi. ABD Başkanı Joe Biden, eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo'nun öldürülmesinden derin üzüntü duyduğunu belirtti ve olayı "trajedi" olarak değerlendirdi. Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Japon halkıyla dayanışma mesajı verdi.

Ülke tarihinde görevde en uzun süre kalan Japonya’nın eski Başbakanı Abe Şinzo’nun silahlı saldırıda hayatını kaybetmesi dünyayı şoke etti. Dünya çapında çok sayıda lider, Abe Şinzo'ya yönelik silahlı saldırıyı kınayan dayanışma mesajları paylaştı.

Aralarında Kürdistan Bölgesi, ABD, Türkiye, İngiltere, İtalya, Hollanda, Fransa, İsviçre, Sırbistan, Hindistan, Pakistan ve Avusturya’nın yer aldığı bir çok düny aülkesinin liderleri hayatını kaybeden Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo için taziye mesajı yayımladı.

Biden: Japon halkı ve onu bilen herkes için bir trajedidir

Biden, Abe'nin vurularak yaşamını yitirmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Seçim kampanyası düzenlediği esnada vurularak öldürülen dostum Abe'nin vefatından dolayı afalladım, öfkelendim ve çok üzüldüm. Bu, Japon halkı ve onu bilen herkes için bir trajedidir." ifadesini kullandı.

Abe ile yakından çalışma fırsatı bulduğunu aktaran Biden, "Ülkelerimiz arasındaki ittifakta ve haklarımız arasındaki dostlukta bir şampiyondu. Bugüne kadar en uzun süre görev yapmış Japon Başbakanı olarak onun açık ve özgür Hint Pasifik vizyonu sürecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Abe'nin hayatını Japon halkına hizmete adadığını belirterek, onun vurulduğu anda bile ülkesinin demokrasisi için çalıştığına işaret etti.

Saldırı hakkında henüz çok az detay olduğunu kaydeden Biden, "Bu şiddetli saldırıların asla kabul edilemez olduğunu ve silahlı saldırıların her zaman toplumlarda kapanmaz yaralar açtığını biliyoruz. ABD, bu yas döneminde Japonya'nın yanındadır. Ailesine en derin taziyelerimi sunuyorum." ifadesine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2022, 23:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER