Gençler Kürtçenin dışında başka bir dili konuşmayacaklarına yemin ettiler

Gençler Kürtçenin dışında başka bir dili konuşmayacaklarına yemin ettiler

Bağımsız Gençlik Platformu üyeler, Diyarbakır’da, Şeyh Said Meydanı'nda bir araya gelerek Kürtçe'nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde, bundan sonra yaşamlarında Kürtçe dışında bir dil kullanmayacaklarına dair yemin etti.

Yemin eden gençler hayatları boyunca Kürtçe dışında başka bir dilde konuşmayacaklarını ilan etti.

Bağımsız Gençlik Platformu üyeleri Şeyh Said Meydanı'na gelmeden önce polis meydandan “önlem” aldı. Daha sonra gençler Şeyh Sait Meydanı'nda toplandı.

Polise Kürtçe cevap verdiler

Gençlerle polis arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Polis eylem hakkında Türkçe sorular sordu, gençler ise Kürtçe cevap verdi.

Kürtçe yaşam yemini eylemine izin verilmesinin ardından gençler, eyleminin gerekçesini Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde kamuoyuna duyurdu.

Bağımsız Gençlik Platformu Sözcüsü Ferid Azad şunları söyledi:

"Kürdistan'da pasif direniş yöntemiyle adım adım gerçekleştireceğimiz birçok protesto eylemi var. İlk faaliyetimiz Kürtçe yaşama sözüdür.”

Açıklamanın ardından gençler yemin etmeye başladı. Bağımsız Gençlik Platformu üyeleri, Kürtçe kendi topraklarında hakim dil oluncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

"Milletimiz dilinden utanıyor"

Bağımsız Gençlik Platformu Üyesi Asmin Evindar, "Milletimiz dilinden, kültüründen utanıyor. Bunu kırmak istiyoruz” dedi. Abdülsamet Kubula da “Kanımızın son damlasına kadar Kürdistan yolunda gönüllü ve fedaiyiz. Bundan başka bir şey söylememize gerek yok” diye konuştu.

Yemin törenine bazı Kürt gençleri de destek verdi. Rêwi Şerwani Bağımsız Gençlik Platformu'na üye olmadığını belirterek, “Ama ben onların her zaman yanında olacağım. Onları destekleyeceğim. Onların bir kardeşiyim” dedi.

"Milletimiz kendi diline dönmeli"

Eylemin destekçilerinden Ferhat Kurdistani de “Bu çok kutsal bir eylem. Bu tür etkinliklerin daha çok yaşanması ve milletimizin kendi diline dönmesi gerekiyor” diye konuştu.

Bağımsız Gençlik Platformu'nun eylemi Kürtçe yeminle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER