Batmanlı Modacının ürünleri ilgi görüyor

Batmanlı Modacının ürünleri ilgi görüyor

Babası Batmanlı annesi Rojavalı olan Seda Ramanlı, tasarımlarında Kürt kültürü ile Avrupa kültürünü bir araya getirip birleştirdiğini ve Kürt genç kızların rahatlıkla günlük hayatta giyebilecekleri elbiseler hazırladığını ifade etti.

Tasarımlarına sadece Kürtlerin değil Almanların da ilgi gösterdiğini ve çok sayıda sipariş aldığını belirten Seda Ramanlı dün akşam Rûdaw’da yayınlanan “Diaspora” programına katılarak Hemin Abdullah’ın sorularını cevapladı.

“Tasarımlarım Batman ve Şırnak bölgesinin özelliklerini taşıyor”

Ramanlı, “Birçok insan yaptığımız işten çok memnun. Tasarladığım elbiseler Batman ve Şırnak bölgesinin özelliklerini taşıyor. Oralara ait elbiseler. Bazılarının modelleri ise yeni. Pembe renkli bir elbise vardı. Bir ay önce sosyal medya hesabımdan paylaştım. Bu elbisede Avrupa ve Kürt kültürünü birleştirdim. Her iki kültürün aynı elbisede dile gelmesini istedim. Çok iyi Kürt tasarımcılarımız var, eski Kürt kültürümüzü dile getiriyorlar. Ben de yeni bir şey yapmak istedim. Yapacağım şeyleri yeni kuşak genç kızlarımızın, kadınlarımızın da giyebilmesini istedim” diye konuştu.

13-14 yaşındaki gençlerin giyebileceği tasarımları da olduğunu ifade eden Ramanlı, “Bazı geleneksel Kürt kıyafetleri genç kızları daha büyük bir yaştaymış gibi gösterebiliyor. Yaşı küçük olan genç kızlarımız bu nedenle bunları giymek istemiyor. Ben de öyle bir şey tasarlamak istiyorum ki 13-14 yaşındaki bir genç kız bile giyebilsin” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2024, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER