Akrep yetiştiriciliği meslek olarak yapıyor

Şanlıurfa Merkez Haliliye ilçesinin kırsal Kısas Mahallesi'nde yaşayan 48  yaşındaki Ali Yılmaz, geçimini Türkiye'de az görülen ve ürkütücü bir iş olan  akrep yetiştiriciliğiyle sağlıyor.

Akrep yetiştiriciliği meslek olarak yapıyor

Şanlıurfa Merkez Haliliye ilçesinin kırsal Kısas Mahallesi'nde yaşayan 48  yaşındaki Ali Yılmaz, geçimini Türkiye'de az görülen ve ürkütücü bir iş olan  akrep yetiştiriciliğiyle sağlıyor.

"Kara akrep" (Androctonus Crassicauda) cinslerini yetiştirmek için  yaklaşık 3 yıl önce Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden izin alan  Yılmaz, evinin altına yaklaşık 150 metrekarelik tesis kurdu ve 150 akreple işe  başladı.

Bugün özel cam fanuslarda 500 civarında akrep besleyen Yılmaz,  dünyanın en tehlikeli ve ölümcül zehrine sahip akreplerini zaman zaman eline  alarak oynuyor.

 "AKREPLERİ "UN KURDUYLA" BESLİYOR

Hayvanları özel olarak temin ettiği "un kurduyla" besleyen Yılmaz,  akrepleri panzehir üretilmesi için belirli periyotlarla Eskişehir'deki anti serum  fabrikasına gönderiyor.

 Ali Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri  akreplere ilgi duyduğunu söyledi.

Bölgede yetişen akreplerle ilgili araştırma yaptığını anlatan Yılmaz,  zamanla işin ticaretini yapmaya karar verdiğini dile getirdi.

Kamu ve özel kuruluşlardan destek talep etmesi üzerine bir grup iş  kadınıyla ortak çalışmaya başladığını anlatan Yılmaz, "Emine Sabancı  Hanımefendi'nin bana uzatmış olduğu yardım eliyle tesisimi geliştirerek bu  aşamaya getirdim. Akrepleri yavrulatma yöntemiyle üretiyorum. Buradan gönderdiğim  hayvanların Eskişehir'de kurulan fabrikada sağımı yapılıyor ve panzehir elde  ediliyor. Dünyada bu tür tesisler sadece Meksika, Brezilya ve Türkiye'de  bulunuyor." diye konuştu.

Ali Yılmaz, akreplerin üzerinde bulunan kabuk tabakasının radyasyon  direncinin çok fazla olduğunu belirterek, bu potansiyeli de değerlendirmek  istediğini kaydetti.

 İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'ya atılan atom bombasından sadece  akreplerin etkilenmediğini dile getiren Yılmaz, "Şimdi bu proje üzerinde  çalışıyorum. Bu hedefle yola çıkarak akreplerin kabuklarıyla ne yapabilirim diye  düşünüyor ve bu manada girişimcilerin destek ve iş birliklerini bekliyorum."  dedi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet nur
Mehmet nur - 5 yıl Önce

Bende biraz akrep var ilgilenirmisiniz

efegan
efegan @Mehmet nur - 5 yıl Önce

Mehmet nur bey, ciddi isen ilgilenirim. e mail:[email protected]

efegen
efegen - 5 yıl Önce

merhaba ilgili haberinizdeki ali yılmaz beyle tanışmak istiyorum.bu yazımı görürse veya ilgilenirseniz memnun olurum ( e mail adresim:[email protected])

SIRADAKİ HABER