Ak damar kilisesinde 11. Ayin yapıldı

Ak damar kilisesinde 11. Ayin yapıldı

Akdamar Kilisesi’nde ayin yapıldı

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan, 1100 yıllık Akdamar (Axtamar) Kilisesi'nde 11'inci ayin yapıldı. Yılda bir kez yapılan ayine yurt içinden ve dışından çok sayıda kişi katıldı. Ayinin başkanlığını Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan yaparken, ayini Rahip Hovagim Seropyan yönetti.

Gevaş ilçesindeki Akdamar Adası'nda bulunan tarihi Akdamar Kilisesi'nde (Surp Haç Kilisesi) , Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 2005 yılında restorasyon çalışması başlatıldı.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından tarihi Ermeni kilisesi, 2007 yılında uluslararası törenle 'Anıt Müze' olarak açıldı.

Yılda 1 gün ayin izni verilen kilisede, 19 Eylül 2010'da, 95 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı.

En son 2014'te yapılan, sonraki yıllarda güvenlik gerekçesiyle iptal edilen ayin, 3 yıl sonra 2017'de 6'ncı ayin gerçekleştirildi.

11’inci ayin yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığının özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan tarihi Akdamar Kilisesi, bu yıl 11'inci ayine ev sahipliği yaptı.

Ayinin yapılacağı adada günler öncesinden hazırlıklar yapıldı ve eksikler tamamlandı. Her yıl eylül ayının ikinci pazar günü yapılan ayin için yurt içinden ve dışından çok sayıda kişi, saat 08.00'den itibaren Van merkeze 45 kilometre uzaklıktaki Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar İskelesi'ne gelmeye başladı.

Ayin için güvenlik önlemleri alınırken, adaya gitmek isteyenler, iskelede oluşturulan arama noktalarından geçtikten sonra teknelerle ulaşım sağladı.

Saat 10.30 da başlayan ayinin başkanlığını Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan yaparken, ayini Rahip Hovagim Seropyan yönetti.

Koro şefliğini ise Edvin Galipoğlu yaptı.

Akdamar Kilisesi

Ahtamar Kilisesi, Surp Haç Kilisesi veya Kutsal Haç Katedrali isimleriyle de biliniyor.

Van Gölü üzerindeki Akdamar Adası'nda yer alan bir kilisedir.

Kudüs'ten İran'a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç'ın bir parçasını barındırmak maksadıyla Kral I. Gagik'in emriyle 915-921 yıllarında Mimar Manuel tarafından inşa edilmiştir.

Adanın güney doğusuna kurulmuş olan kilise, mimari açıdan Orta Çağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında sayılır.

Kızıl andezit taşından inşa edilmiş olan kilisenin dış cephesi, alçak rölyef şeklinde işlenmiş zengin bitki ve hayvan motifleriyle ve Kutsal Kitap'tan alınma sahnelerle bezenmiştir.

Kilise bu özelliğiyle de Ermeni mimari tarihi içinde eşsiz bir konuma sahiptir.

Akdamar Kilisesi'nin 1951'de hükûmet emriyle yıkımı kararlaştırılmış, 25 Haziran 1951'de başlatılan yıkım çalışması o dönemde genç bir gazeteci olan ve tesadüfen olaydan haberdar olan Yaşar Kemal'in müdahalesiyle durdurulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2023, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER