Van'da çığ faciası: 33 kişi öldü

5 kişinin öldüğü çığ faciasından bugün başka bir noktada çığ altında kalan 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine çığ düştü. 33 kişinin öldüğü açıklandı.

Van'da çığ faciası: 33 kişi öldü

Van'da çığ faciası: 33 kişi öldü

Van'ın Bahçesaray ilçesinde dün yaşanan 5 kişinin öldüğü çığ faciasından bugün başka bir noktada çığ altında kalan 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine çığ düştü. 33 kişinin öldüğü açıklandı. Ulaşılamayanların sayısı ise net değil

Van’da son yılların en yoğun kar yağışları yaşanıyor. Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan minibüsteki iki kişiyi arama çalışmaları devam ederken, ikinci çığ düştü. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, çığ altında kalan ekiplerdeki 25 kişinin kurtarıldığını ve hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas ise 8 kişinin öldüğünü söyledi.

AFAD, şu ana kadar jandarma, korucu, itfaiyeci ve sivil olmak üzere 33 kişinin öldüğü, 53 kişinin de yaralandığını açıkladı.

AFAD İL MÜDÜRÜ, ERDOĞAN’IN BAŞDANIŞMANI VE HDP’Lİ ESKİ BAŞKAN KURTARILDI

Çığ altında kalan 25 kişi arasında AFAD Van İl Müdürü Osman Uçar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı ve eski Van milletvekili Gülşen Orhan ile HDP’li eski Belediye Eş Başkanı Galip Yakut’un da bulunduğu bu üç ismin de kurtarılarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Yukarı Narlıca Karakolu ile çığ düşen bölge arasında 5 km bulunurken bölgede yapılan kurtarma çalışmalarının da çığ düşmesini neden olmuş olabileceği belirtiliyor.

5 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Van-Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde dün bir minibüsün üzerine çığ düşmüştü. Başlatılan çalışmalarda 7 kişi sağ kurtarılırken, 5 kişinin de cesedine ulaşılmıştı.

Meteoroloji’dan yapılan açıklamada Doğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerde çığ tehlikesi bulunduğu bildirilmişti.

Kaynak: Van'da çığ faciası: 33 kişi öldü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER