Milli atlet Mizgin Ay, kırdığı Türkiye rekorlarıyla ülke gündeminde

Türkiye Salon Atletizm Şampiyonası’nda iki Türkiye rekoru kırını kırarak, ülke gündemine yerleşen aslen Batmanlı Mizgin Ay, Batman Çağdaş’a konuştu.

Milli atlet Mizgin Ay, kırdığı Türkiye rekorlarıyla ülke gündeminde

*Aslen Batmanlı olan ve Fenerbahçe forması giyen Milli atlet Mizgin Ay, kırdığı Türkiye rekorlarıyla ülke gündeminde. Başarılı sporcu Mizgin Ay, başarısının sırrını ise Batman Çağdaş anlattı; “Babam beni atletizme teşvik etti. Başarımı çok çalışmaya borçluyum.”

“MEMLEKETİMDEN KOPMADIM”
Türkiye Salon Atletizm Şampiyonası’nda iki Türkiye rekoru kırını kırarak, ülke gündemine yerleşen aslen Batmanlı Mizgin Ay, Batman Çağdaş’a konuştu. Çocuk yaştayken Batman’dan ayrılıp ailesinin Ankara Beypazarı’na yerleştiğini belirten Ay: “Uzun süredir Batman’dan ayrıldım ama hala akrabalarımızın çoğu Batman’da. Daha önce Batman Belediyesi’nin düzenlediği Maraton yarışmasına katıldım. Geçen yıl da akrabalarımızın düğünü için Batman’daydım. Diyalogumu hiçbir zaman memleketimden koparmadım. Bartın’da Beden Eğitimi Öğretmenliği okuyorum. Hayalimde bir gün memleketimdeki üniversitede de geleceğin atletlerine eğitim vermek var” dedi.

“ATLETİZME BABAM TEŞVİK ETTİ”
Güneydoğu’da geleceğin atletlerinin keşfedilmesinin gerektiğini de ifade eden Milli atlet Ay, şöyle devam etti: “Daha önce de Fenerbahçeliydim. Sarı-lacivert forması altında iki büyük başarıya imza attım. Bu tamamen beni bugünlere hazırlayan babam sayesinde oldu. Doğu’da daha çok uzun mesafe kategorisinde yarışmalara hazırlanılıyor. Oysa kısa mesafeli kategoriler için de gençler hazırlanmalıdır. Ailelerin mutlaka atletizm sporuna destek vermeleri gerekiyor. Babam beni bu spora teşvik eden belki de tek kişidir. Hedefim Tokyo’daki Olimpiyatlara katılmak. En genç atlet unvanıyla Temmuz ve Ağustos’ta yapılacak Olimpiyatlara şimdiden hazırlanıyor. Çok çalışınca başarı geliyor.”

İKİ TARİHİ REKORU KIRDI
Mizgin Ay, 60 metrede 25 yıllık 23 yaş altı Türkiye rekorunu geliştirdi. Bu yılki ilk yarışında 7.37'lik en iyi derecesini 7.32’ye indiren Mizgin, 1995’te Aksel Gürcan tarafından 7.45 ile kırılan 23 yaş altı Türkiye rekorunu da aşağı çekti. Eski rekoru 0.13 saniye geliştiren Mizgin, salonda ilk kez büyükler şampiyonluğu elde etti. Milli atlet Mizgin Ay, şampiyonanın ikinci gününde de tarihi bir Türkiye rekoruna imza attı. 200 Metre rekor deneme yarışında sahne alan Mizgin, 24.08'lik derecesiyle bu dalda 36 yıllık Türkiye rekorunun yeni sahibi oldu. Mizgin, böylelikle 1984 yılında Sofya’da Semra Aksu tarafından 24.40'lık dereceyle kırılan ve Türkiye salon rekorları listesindeki en eski kaydı silmiş oldu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER