Midyat'lı aile göç yolunda 2'si çocuk 5 kişi kayıp

Midyat'lı aile göç yolunda 2'si çocuk 5 kişi kayıp

Avrupa’ya gitmek üzere yolan çıkan Mardinli İlhan ailesinden 2’si çocuk 4 kişi ile Ağrılı bir genç Sırbistan ile Borsna-Hersek arasında akan Sava Nehri’nde boğularak hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin cenazeleri İstanbul’a getirildi.

Mardin Midyat’ın Gülveren Köyü (Bahware) nüfusuna kayıtlı Mehmet Nuri İlhan’ın ailesi ile Ağrılı Daim Turan’ın çıktığı umut yolculuğu faciayla sonlandı.

Edinilen bilgilere göre İstanbul Bağcılar’da ikamet eden baba Mehmet Nuri İlhan, anne Necire İlhan ve çocukları Büşra (14) Umut Can (12), Betül (10), Azra (2) Almanya’ya gitmek üzere yola çıktı.

Sırbistan’da buluştular

Aile bir yıldır Sırbistan’da çalışan Ağrı’nın Patnos ilçesine bağlı Gökçeali (Extereşan) köyü nüfusuna kayıtlı Daim Turan ile tanışarak birlikte yola devam etti.

20 Aralık 2022 tarihinde yola çıkan göçmenlerin bindikleri bot, Sırbistan ile Borsna-Hersek arasındaki Sava Nehri’ni kaçak geçmeye çalışırken alabora oldu.

2’si çocuk 5 kişi boğuldu

Mardinli İlhan ailesinin 2 çocuğu Büşra ile Betül kıyıya çıkmayı başarırken, Ağrılı Daim Turan ile Mardinli aileden baba Mehmet Nuri, eşi Necire ve çocukları Umut Can ile Azra akıntıya kapılarak hayatlarını kaybetti.

Olayı haber alan ulusal ve uluslararası kurtarma ekipleri Sava Nehrinde arama kurtarma çalışması başlatıldı. Bir kişinin cansız bedeni bulunurken diğer dört kişiyi bulmak arama kurtarma çalışması devam ediyor... 

Mardinli ailenin cenazeleri Midyat’a gönderildi.

Cenazesi yakınları tarafından teslim alınan Ağrılı Daim Turan’ın da bugün öğle namazına müteakip Gökçeali (Extereşan) köyünde toprağa verileceği öğrenildi

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2023, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER