Amcası ile aynı çatışmada hayatını kaybeden Evin Encü toprağa verildi

Amcası ile aynı çatışmada hayatını kaybeden Evin Encü toprağa verildi

Şırnak’ta Ocak ayında yaşanan çatışmada hayatını kaybeden PKK’li Evin Encu’nun cenazesi ailesine teslim edildi. Cenaze, yoğun güvenlik önlemleri altında Gülyazı (Bêceh) köyünde defnedildi.

Şırnak ile Siirt sınırları içinde yer alan Besta (Bestler-Dereler) bölgesinde jandarma ile güvenlik korucularının katılımı ile 22 Ocak’ta PKK terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen “Eren Abluka-Kış 23” adlı operasyonda çatışma yaşanmıştı.

Çatışmada tim komutanı korucu Nimet Encu ile PKK’li (YJA Star) 6 kadın yaşamını yitirdi. Şırnak Devlet Hastanesi’nde yapılan otopside hayatını kaybedenlerden birinin Nimet Encu’nun yeğeni Evin Encu olduğu belirlenmişti.

Ancak Evin Encu'nun cenazesi, köyde Nimet Encu’nun taziyesi gerekçe gösterilerek ailesine verilmemişti.

“Delila Goyi” kod adlı Evin Encu’nun cenazesi dün ailesine teslim edildi.

Cenazeyi Şırnak Devlet Hastanesi morgundan alan aile, defnetmek üzere Uludere (Qileban) ilçesine bağlı Gülyazı (Bêceh) köyünde toprağa verdi.

BENİM İÇİME ATEŞ DÜŞTÜ”

Aynı çatışmada kardeşini ve kızını kaybeden Hamit Encu’yu aradım. 

Kızıyla 2015’ten beri hiç görüşmediğini söyledi. 

“Sonradan çok araştırdık, bulamadık. Şırnak’ta bir yurtta kalıyordu. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Her iki taraf da benimdir. Biri kızım, biri kardeşim” diye devam etti.

Provokasyona gelinmemesinin altını çizen Hamit Encu, “Devlete ‘kızının cenazesini vermeyin’, aileler birbirine düşecek diyorlar. Aile benim. Her iki tarafın ailesi de benim. Cenazeyi henüz alamadık. Herkes şunu bilsin. Ailemizde böyle bir durum olmaz” dedi.

Cenaze töreni sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER