Gazeteci Aygül'e yapılan saldırıya tepkiler devam ediyor

Gazeteci Aygül'e yapılan saldırıya tepkiler devam ediyor

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül'e yapılan saldırıya kamuoyundan gelen tepkiler devam ediyor. Aygül'e saldırı yapılırken, korumanın araya girmeye çalışan vatandaşları engellemesi görüntülere yansıması tepkilere neden oldu. 

Bölge baroları, dün Tatvan’da gazeteci Sinan Aygül’e yapılan saldırıya ilişkin yaptıkları açıklamada saldırıyı kınayarak “Bu saldırı, halkın haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Yaptığı yolsuzluk haberleri nedeniyle defalarca gözaltına alınan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, dün Bitlis’in Tatvan ilçesinde Tatvan Belediye Başkanı Emin Geylani'nin korumaları olan polis Engin Kaplan ve diğer boksör koruması Yücel Baysali tarafından saldırıya uğradığını belirtmiş ve saldırıya ilişkin fotoğrafları paylaşmıştı.

Tatvan Belediye Başkanı Geylani ise Yücel Baysali'nin belediyedeki görevinden alındığı duyurmuş,  saldırının ardından Aygül'ü arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiğini söylemişti.

Olaya ilişkin Bitlis Valiliği'nden yapılan açıklamada da "Olayın önlenmesinde kusurlu olduğu değerlendirilen, Polislik Mesleğiyle bağdaşmayacak davranışlarda bulunan Polis Memuru E.K hakkında derhal adli ve idari soruştuma başlatılarak Polis Memuru E.K görevden uzaklaştırılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Aralarında Muş, Diyarbakır, Van, Urfa Barolarının da olduğu 15 baro, Aygül’e yapılan saldırıyı kınadı.

Açıklamada, saldırı “kabul edilemez” olarak nitelendirilerek “Bu saldırı, halkın haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne yapılmıştır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2023, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER