1700 yıllık kilise zılgıtlarla ibadete açıldı

1700 yıllık kilise zılgıtlarla ibadete açıldı

Midyat ilçesinde yaklaşık 30 yıl önce Avrupa'ya göç eden Süryaniler, geri dönüş kararıyla birlikte 1700 yıllık kiliselerini onarıp, törenle ibadete açtı.

Yaklaşık 40 yıl önce 100'e yakın Süryani ailenin yaşadığı İzbırak köyü, çeşitli sebeplerle Avrupa ülkelerine başlayan göçle 1993 yılında tamamen boşaldı. Geri dönme kararı alan Süryaniler, köydeki ibadet yerleri olan 1700 yıllık geçmişe sahip Mor Dimet Kilisesi'nde restorasyon çalışması başlattı. İki yıl önce başlayan restorasyon çalışması tamamlanan kilise, 30 yıl aradan sonra tekrar ibadet edilecek duruma geldi.

Kilisenin açılış töreni, Midyat ve Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş'ın yanı sıra yurt içi ve yurt dışından papaz, rahip, ve şemmas ile Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, İsviçre, Amerika, Avusturya'dan çok sayıda Süryani'nin katılımıyla yapıldı.

Yaklaşık 3 saat süren ayinde Metropolit Samuel Aktaş'ın önderliğinde rahip, papaz ve şemmaslar, İncil'den bölümler ve ilahiler okudu. Daha sonra Metropolit Aktaş, kiliseyi kutsayarak yeniden ibadet açtı.  

Metropolitin kiliseyi kutsaması sırasında kadınlar zılgıt çekti. Ayin Metropolit Aktaş'ın yaptığı konuşmanın ardından sona erdi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükrü Külen İsviçre
Şükrü Külen İsviçre - 8 ay Önce

O aziz toprakların özüne dönúşümü olsun dileğiyle tüm Süryani halkına güzel bir çağrışım oldu. Mübarek ve mukaddes olsun. Hepinizi Mesih'in yüce sevgisiyle selamlarım!

Beck
Beck - 8 ay Önce

Degerli yazarlar mükemmel bir haber saygıyla Emeği geçen herkese teşekkür ederim kutluyorum hepinizi

SIRADAKİ HABER