İddia: Ak parti HEDEP arasında adı konmamış görüşmeler var

İddia: Ak parti HEDEP arasında adı konmamış görüşmeler var

İddia: AK Parti ile HEDEP arasında adı konmamış görüşmeler var

AK Parti ve HEDEP arasında görüşme olduğunu iddia eden gazeteci Sedat Bozkurt, “AK Parti ile HEDEP arasında adı konmamış, resmi nitelik kazanmamış bir görüşme trafiğinden uzun zamandır söz ediliyor. Bu doğru. Kurumsal temsil görevleri olmayan eski siyasetçiler görüşüyorlar. Bu görüşmelerden de parti yönetimlerini haberdar ediyorlar” dedi.

Mart 2024’te düzenlenecek yerel seçimler öncesi aktif olarak partilerinde görev almayan ama genel merkezlerin haberinin olduğu bazı eski siyasetçilerin, “AK Parti ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) adına görüşmeler gerçekleştirdiği” iddia edildi.

“AK Parti ile HEDEP arasında adı konmamış bir görüşme trafiği var”

Gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga'daki yazısında 2015'te sona eren çözüm süreci sonrası kurulan bu temasın detaylarını şu ifadelerle aktardı:

"Bugünlerde anayasa meselesine çok yoğunlaşmış bir Erdoğan görüyoruz. 2028 yılında tekrar aday olup kazanmanın peşinde. Bunun teknik zorlukları da var. İlk hedefi kazasız belasız yerel seçimleri atlatmak.

AK Parti ile HEDEP arasında adı konmamış, resmi nitelik kazanmamış bir görüşme trafiğinden uzun zamandır söz ediliyor. Bu doğru.

Kurumsal temsil görevleri olmayan eski siyasetçiler görüşüyorlar. Bu görüşmelerden de parti yönetimlerini haberdar ediyorlar.

Dost sohbeti şeklinde geçmiyor bu görüşmeler edindiğim bilgilere göre.

AKP’nin yerel seçim destek modellerine HEDEP’liler; siyasi tutukluların serbest bırakılması, kayyum uygulamasının son bulması ve Öcalan’a tecritin kaldırılması gibi somut taleplerle karşılık veriyorlar.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları yerel seçimlere yönelik olası ittifakların mümkün olduğunu ama açık yapılması gerektiğini savunurken bu görüşmelerde özellikle CHP’nin kazandığı seçim çevrelerinde güçlü adaylarla çıkılması konuşuluyor. AK Parti ile HEDEP arasında var olan bu görüşmeler ‘partileri ayrı 2 eski dostun sohbetleri’ muamelesi görse de bu görüşmelerde elde edilen bilgilerin iletildikleri yerler parti yönetimleri. Alınan yanıtlar da aynı yöntemle paylaşılıyor. Dolaylı bir diyalog söz konusu yani."

“Demirtaş ile HEDEP siyaseti artık vedalaşmak üzere”

Öte yandan Bozkurt, Selahattin Demirtaş ile HEDEP arasında bir soğukluk olduğunu ve biz ayrışma olduğunu iddia etti.

“HDP’de Demirtaş’ın inşa etmek istediği politik kimlikten tamamen uzaklaşma eğilimde olan ‘Türkiyelileşme’ hedefini niyet düzeyine indiren bir HEDEP siyaseti oluşuyor. Sadece buradaki politik tercihler bile Demirtaş ile HEDEP siyasetinin artık vedalaşmak üzere olduğu izlenimi yaratmaya yetiyor” diyen Bozkurt şunları yazdı:

“Selahattin Demirtaş ile uzun süredir uğruna siyaset yaptığı ve bunun için bedel ödediği eski partisi HDP’de başlayan ve ardılı HEDEP’e de aktarıldığı net olarak görülen bir soğukluk var.

Demirtaş kurultaya sıradan birkaç satırlık mesaj gönderdi, kurultayda da Demirtaş’a ‘sıradan, cezaevindeki partili’ muamelesi yapıldı.

Son kurultayda ortaya çıkan sonuçlar üzerinden de rahat bir biçimde Demirtaş ile parti ayrışmasını tespit etmek mümkün ve dediğim gibi bu yeni bir şey değil.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2023, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER