Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) belediye başkan adaylarını ön seçim oylaması ile belirlemeye devam ediyor. DEM Parti Cizre Belediye başkan adayı da ön seçim oylaması ile belli oldu.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için partilerin adayları netleşmeye başladı. Bu kapsamda DEM Partisi bu seçimlerde ilk defa bir ön seçim yaparak adaylarını belirlemeye çalıştı.

Cizre belediye başkan adayı için ilk turda adayların yüzde 50 oy alamaması nedeniyle ikinci turda tekrar oylama yapıldı. İkinci turda kadın eşbaşkan aday adaylarından Güler Tunç Yerbasan ve Helin Ergen ile erkek adaylar Abdürrahim Durmuş ve Mesut Nart için 2 bin 500 delege oy kullandı.

İkinci turda Abdurrahim Durmuş 759, Güler Tunç Yerbasan 627, Helin Ergen 576 ve Mesut Nart 447 oy aldı. Güler Tunç Yerbasan ve Abdürrahim Durmuş oyların çoğunluğunu alarak DEM Parti Cizre belediye eşbaşkan adayları oldu.

GÜLER TUNÇ YERBASAN KİMDİR?

gulertunc.jpg

Güler Tunç Yerbasan 1999 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesinde doğdu. 2017-2021 yılında HDP’nin Cizre İlçe eş başkanlığını yaptı.

ABDÜRRAHİM DURMUŞ KİMDİR?

abdurrahimdurmus.webp

Abdürrahim Durmuş, 1991 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğdu. 16 yaşında Diyarbakir E Tipi Kapalı Cezaevinde 14 ay tutuklu kaldı. 18 yaşında tekrar cezaevine girerek 4 buçuk yıl kaldıktan sonra 2014 yılında tahliye oldu. Marmara Üniversitesi’nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü okudu. 2018 Genel Seçimleri, HDP (Halkların Demokratik Partisi) Diyarbakır 10’uncu sıra milletvekili adayı oldu.